Jest to trzecie zwycięstwo w karierze młodego Francuza. W ubiegłym roku również triumfował w Portugalii oraz w Japonii.
W niedzielę Ogier pojechał ostrożnie, nie chcąc popełnić błędu z Meksyku, gdzie zwycięstwo, które miał praktycznie w kieszeni, wymknęło mu się wskutek niepotrzebnej brawury i awarii samochodu (urwał koło). Uważna jazda opłaciła się. Loeb odrobił tylko sześć z 37 sekund straty i musiał zadowolić się drugim miejscem.

Reklama

Na trzeciej pozycji rajd ukończył Fin Jari-Matti Latvala, z ogromną stratą do obu zawodników Citroena. Kierowca Forda od dziewiątego odcinka specjalnego zmagał się z problemami technicznymi.

Michał Kościuszko, startujący z pilotem Maciejem Szczepaniakiem (Mitsubishi Evo X), rajd rozpoczął pechowo - od awarii skrzyni biegów. Nie przejechał czterech odcinków specjalnych, za co otrzymał 20 minut kary. W sobotę i niedzielę stopniowo jednak odrabiał straty i ostatecznie zakończył rajd na siódmej pozycji w klasyfikacji PWRC (Production Car World Rally Championship), zdobywając pierwsze w tym roku punkty mistrzostw świata.

W tej klasyfikacji zwyciężył Nowozelandczyk Hayden Paddon, który wyprzedził Kościuszkę 19.28,6 s. Gdyby nie kara, Polak mógłby być bardzo wysoko...

"Po bardzo trudnym początku skończyliśmy nasz pierwszy w tym sezonie rajd na 7. miejscu i wywozimy z Portugalii 6 punktów. Po awarii skrzyni i doliczonej karze 20 minut praktycznie nasze szanse na punktowane miejsce były zerowe. Jadąc bardzo równym tempem systematycznie odrabialiśmy straty i na każdym osie przesuwaliśmy się do przodu. Start w Portugalii był dla nas pierwszą konfrontacją z pozostałymi zawodnikami w PWRC i mam nadzieję, że po tym, jak tutaj jechaliśmy, będą się musieli z nami liczyć w walce o podium." - powiedział Michał Kościuszko.

W ciągu trzech dni Rajdu Portugalii zawodnicy przejechali 17 odcinków specjalnych o łącznej długości 385 kilometrów oesowych.

Kolejnym rajdem, w którym wystartuje polska załoga 26 maja będzie Rajd Argentyny. Rozgrywany w prowincji Cordoba łączy ze sobą wszystko, co można znaleźć na szutrowym rajdzie – kręte wyboiste drogi przeplatają się z szybkimi prostymi odcinkami. Charakterystyczne dla tego rajdu są także przeszkody wodne pokonywane przez zawodników z ogromną prędkością.

Wyniki:

1. Sebastien Ogier (Francja/Citroen DS3) 4:10.53,4
2. Sebastien Loeb (Francja/Citroen DS3) 31,8 s
3. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Ford Fiesta RS) 3.22,1
4. Mikko Hirvonen (Finlandia/Ford Fiesta RS) 6.16,3
5. Matthew Wilson (Wielka Brytania/Ford Fiesta RS) 7.48,5
6. Petter Solberg (Norwegia/Citroen DS3) 10.17,4 ...
24. Michał Kościuszko (Polska/Mitsubishi Evo X) 42.08,6

Klasyfikacja MŚ:

1. Hirvonen 58 pkt, Loeb 58
3. Latvala 48
4. Ogier 41
5. Solberg 31
6. Mads Otsberg (Norwegia/Ford) 28