Inne
Reklama

Toyota Motor Europe ogłosiła, że rozpoczyna we wszystkich krajach europejskich serwisową akcję przywoławczą, dotyczącą poprawy działania pedału gazu. Akcja kontrolna obejmie 8 modeli - najpopularniejszy yaris (listopad 2005 - wrzesień 2009); aygo (luty 2005 - sierpień 2009); auris (październik 2006 - 5 styczeń 2010); corolla (październik 2006 - grudzień 2009); verso (luty 2009 - 5 styczeń 2010); avensis (listopad 2008 - grudzień 2009) i RAV4 (listopad 2005 - listopad 2009).

>>>Toyota wzywa 1,8 mln aut do poprawki

Na czym polega wada? W samochodach zagrożonych problemem może się zdarzyć, że pedał gazu pozostanie częściowo wciśnięty i będzie powoli wracał na swoje miejsce. Kłopot może wystąpić w miarę zużywania się mechanizmów pedału gazu.

Jak czytamy w komunikacie japońskiej marki - stopniowe zużycie w połączeniu z pewnymi warunkami pracy i otoczenia, może powodować zwiększone tarcie w mechanizmie i prowadzić do konieczności użycia większej siły przy naciskaniu, wolniejszego powrotu, a w najgorszym przypadku do pozostania pedału w pozycji częściowo wciśniętej.

Toyota twierdzi, że znalazła sposób na rozwiązanie problemu i obecnie pracuje nad ostateczną i potwierdzoną procedurą postępowania. "Najprawdopodobniej będzie to delikatna zmiana. Będzie dołożona specjalna część, która ograniczy tarcie występujące przy uszkodzonych pedałach gazu. Obecnie sprawdzamy listę z centrali; na dniach zostanie ona podana do wiadomości. W najbliższym czasie polscy klienci zostaną poinformowani, gdzie mają się zgłaszać w celu usprawnienia pedału gazu." - wyjaśnia Jarosław Bąk z Toyoty.

>>>Tak naciągają warsztaty samochodowe

Toyota aygo to bliźniacza konstrukcja dla peugeota 107 i citroena C1, dlatego blisko 100 tys. małych francuzów może mieć skazę. Polskie odziały Citroena i Peugeota sprawdzają ilość aut jakie mają zostać ewentualnie wezwane do kontroli.

Jednak nie tylko Toyota i francuskie marki są w opałach. Także Honda zapowiedziała akcję naprawy swoich samochodów, w których stwierdzono wadę mechanizmu otwierania okien. Kampanią ma zostać objęte 646 tysięcy pojazdów (modele fit/jazz i city). Jednak Iwona Legęć z Honda Poland twierdzi, że usterka dotyczy egzemplarzy sprzedawanych głównie w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

>>>To koniec mitu niezawodnych samochodów

Najnowsza, niewesoła informacja pochodzi z obozu Suzuki. Polski przedstawiciel japońskiej marki powiadomił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że niektóre samochody suzuki swift mogą stwarzać zagrożenie dla użytkowników.

W niektórych egzemplarzach swifta, wersji trzy i pięciodrzwiowej o pojemności silnika: 1.3, 1.5 istnieje ryzyko związane z nieprawidłową odległością pomiędzy przewodem paliwowym a obudową przepustnicy. W przypadku kontaktu tych dwóch elementów może dojść do przetarcia wierzchniej warstwy przewodu paliwowego oraz wycieku paliwa. W Polsce kampania naprawcza dotyczy 804 samochodów, wyprodukowanych na Węgrzech (zobacz listę numerów VIN - obok).

Właściciele samochodów objętych kampanią dostaną list z informacją o konieczności sprawdzenia ułożenia przewodu paliwowego w autoryzowanej stacji obsługi. Wymiana lub modyfikacja wadliwie zamocowanych elementów odbędzie się na koszt producenta.