Dacia Spring Extreme to najnowsza odmiana popularnego hatchbacka napędzanego silnikiem elektrycznym. Rumuński samochód od momentu debiutu (wiosną 2021 r.) cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na całym świecie sprzedano ponad 100 tys. sztuk, a trzy czwarte tego wolumenu to odbiorcy indywidualni.

Reklama

Dacia Spring Extreme oferuje znacznie mocniejszy silnik w porównaniu z podstawową wersją. Warto przypomnieć, że dotychczasowy model oferował zaledwie 44 KM maksymalnej mocy.

Dacia Spring Extreme / Dacia / fot. Dacia

Dacia Spring Extreme ma dużo więcej mocy

Reklama

"Ekstremalna" wersja oddaje do dyspozycji kierowcy 65 KM (48 kW). Producent informuje, że w nowej wersji silnik jest połączony z zupełnie nową, unikalną skrzynią biegów. Konstrukcja zapewni większy moment obrotowy przenoszony na koła, lepsze przyspieszenie oraz wydajniejsze odzyskiwanie energii.

Dacia Spring Extreme, osiągi i zasięg

Dacia Spring Extreme z dodatkowym zastrzykiem mocy powinna przyspieszać od 0 do 100 km/h zauważalnie szybciej. Podstawowy wariant potrzebował na taki sprint aż 19,1 sekundy. Osiągi nowego modelu są owiane tajemnicą. Producent dopiero za jakiś czas ogłosi więcej konkretów. W takich samochodach tego typu parametry mają trzecio-, na nawet czwartorzędne znaczenie.

Dużo ważniejszy jest maksymalny zasięg. Dacia Spring Extreme oferuje 220 km zasięgu w cyklu mieszanym, czyli o 5 km mniej w porównaniu ze słabszą wersją. W cyklu miejskim auto zaoferuje nawet 305 km zasięgu. Akumulator w obu modelach ma tę samą pojemność – 26,8 kWh.

Dacia Spring Extreme / Dacia / fot. Dacia
Reklama

Dacia Spring Extreme, czym się wyróżnia?

Dacia Spring w wersji Extreme wyróżnia się nowym kolorem lakieru Slate Blue, detalami w kolorze miedzi (lusterka, relingi, znaczek na tylnej klapie, wstawki w zderzaku). Plastikowe panele zyskały wzory nawiązujące do topograficznych motywów.

Wersja Extreme zastąpi w cenniku wyposażenie Expression, które wybierało do tej pory aż 80 proc. klientów indywidualnych. Wyposażenie standardowe obejmuje: klimatyzację, elektrycznie regulowane przednie szyby i lusterka, ogranicznik prędkości oraz urządzenie multimedialne z 7-calowym ekranem, nawigacją i kamerą cofania.

Wersja Extreme pojawi się we wszystkich głównych modelach marki Dacia (Spring, Sandero, Duster i Jogger). Producent nie zamierza wycofywać z oferty podstawowej wersji Essential z 44-konnym silnikiem.

Dacia Spring niedostępna na stronie importera. Co się stało?

Dacia Spring jest chwilowo niedostępna na stronie polskiego importera. W konfiguratorze znajdziemy tylko 2-osobową, dostawczą wersję Cargo. Samochód jest dostępny tylko w kolorze białym, a jego cena wynosi 101 490 zł. Samochód podrożał o 4 tys. zł w porównaniu z grudniowym cennikiem.

Dacia Spring w wersji osobowej już niebawem powróci do oferty. Strona internetowa polskiego importera jest aktualizowana. Po zakończeniu prac będziemy mogli poznać nowy cennik modelu przeznaczony na rok modelowy 2023.

Póki co, Dacia Spring Extreme została wyceniona na francuskim rynku na kwotę 22,3 tys. euro, czyli o 1,5 tys. euro drożej niż podstawowa wersja Essential.