Klimatyzacja nie tylko chłodzi wnętrze auta, ale również osusza powietrze, co pomaga szybko przywrócić widoczność zaparowanym szybom. To ledwie cząstka powodów dla których warto pamiętać o regularnych przeglądach jej obwodu oraz dezynfekcji. Zagrzybiona i zainfekowana bakteriami może być przyczyną groźnych chorób.

Reklama

– Większość kierowców wie, jak ważną rolę w wyposażeniu auta pełni klimatyzacja. My natomiast mając świadomość, że ten rok jest szczególny ze względu na zagrożenie epidemiologiczne rozbudowaliśmy standardową procedurę przeglądu i czyszczenia klimatyzacji o dwa ważne elementy – powiedział Dariusz Lech, dyrektor działu serwisu i części zamiennych Ford Polska.

Ford Puma / Ford

Ozonowanie likwiduje wirusy

Reklama

Ford właśnie poinformował, że w ramach Akcji Klimatyzacja Dezynfekcja Pro jego specjaliści przeprowadzą kontrolę szczelności klimatyzacji, sprawdzą działanie wszystkich podzespołów funkcjonalnych oraz wykonają próbę sprawności technicznej i wydajności chłodzenia. Zostanie również przeprowadzona dezynfekcja parownika i ozonowanie całego układu klimatyzacji. Zdaniem ekspertów szczególnie w przypadku parownika procedura czyszczenia jest niezwykle ważna. Urządzenie to odpowiada m.in. za pochłanianie ciepła z wnętrza samochodu, odparowywanie czynnika chłodniczego, utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci oraz oczyszczanie powietrza. A regularna dezynfekcja całej klimatyzacji daje pewność, że w układzie nie pojawią się grzyby i bakterie niebezpieczne dla zdrowia podróżujących nie tylko alergików. Koszt pełnej usługi to 199 zł.

Reklama

– Warto dodać, że ozonowanie do tej pory kojarzyło się przede wszystkim z pozbywaniem się przez właściciela pojazdu uciążliwego zapachu np. z dymu papierosowego. Obecnie usługa ta stała się niezbędnym elementem utrzymania kabiny w czystości usuwając z jej wnętrza drobnoustroje. Ozon w odpowiednim stężeniu likwiduje bakterie, wirusy, alergeny oraz roztocza i grzyby – wyjaśnił Lech.

Ozonowanie wnętrza / Ford

Filtr, który chroni przed wirusami

Przy serwisie klimatyzacji należy również zadbać o sprawdzenie i wymianę filtra przeciwpyłkowego – wyższe stężenie zanieczyszczeń wewnątrz auta stwarza zagrożenie dla zdrowia kierowcy. Może wystąpić zmęczenie, zawroty i bóle głowy, nudności i reakcje alergiczne. Warto dodać, że alergicy narażeni są na większa o 30 proc. niebezpieczeństwo wypadku samochodowego - np. kichnięcie przy prędkości 80 km/h oznacza jazdę przez 25 m z zamkniętymi oczami.

Ford oferuje dwa rodzaje filtrów pochłaniających zapachy: Ford Odour Filter oraz nowość – zupełnie innowacyjny filtr pochłaniający zapachy Ford Odoru Filter Plus (79 zł). Zapewnia on znacznie lepszą ochronę przed cząsteczkami kurzu podrażniającymi płuca, zapachem spalin, pyłkami oraz agresywnymi gazami niż konwencjonalne filtry.

Do tego w ofercie pojawi się filtr Ford micronAir proTect Filter. Jak twierdzą przedstawiciele producenta, zapewnia on najlepszą (na poziomie 99,9 proc.) możliwą ochronę przed wirusami wewnątrz pojazdu – inaktywacje wirusa H1N1 oraz koronawirusa HCoV229E oraz potwierdzone właściwości przeciwwirusowe zgodnie z ISO 18184.

Ford twierdzi, że jego filtr micronAir proTect zapewnia 99,9 proc. skuteczności w inaktywacji wirusa H1N1 i koronawirusa HCoV229E / Ford

Ford zabierze twój samochód do serwisu

Ford cały czas prowadzi akcję serwis #ZOSTAŃWDOMU. Obejmuje ona odbiór auta od właściciela (door to door), pełną dezynfekcję przed przekazaniem auta oraz pakiet Ford Video Check. W przypadku ostatniego rozwiązania klient otrzymuje informacje w formie raportu składającego się z karty przeglądowej oraz filmu z omówieniem stanu pojazdu. Wszystko można odczytać bezpośrednio z telefonu. Lista uzupełniona jest kolorami: zielonym – wszystko jest w porządku, żółtym – rozważ wymianę bądź naprawę i czerwonym – część wymaga wymiany.

Jak na odległość skonsultować zakres naprawy? Tu firma proponuje Ford Video Check / Ford