Analitycy systemu Yanosik na podstawie statystyk pochodzących z aplikacji zbadali zależność pomiędzy płynnością jazdy kierowcy a rodzajem samochodu.

Reklama

– W pierwszej kolejności sprawdziliśmy czy marka samochodu ma wpływ na to jak kierowca prowadzi auto – powiedziała Magda Zglińska, Yanosik. – Jak się okazuje kierowcy marek samochodów kwalifikujących się do kategorii luksusowych prowadzą auto bardziej dynamicznie. W czołówce znalazły się takie samochody jak Ferrari, Porsche, Maserati czy Infiniti. Z kolei spokojniejszą jazdę bez gwałtownego przyspieszania i hamowania preferują kierowcy Daewoo, Daihatsu, Rover czy Suzuki – dodała.

Yanosik
Yanosik

Styl jazdy powiązano także z rokiem produkcji auta, jakim porusza się kierowca.

– Choć różnice w płynności jazdy z uwzględnieniem roku produkcji auta są stosunkowo niewielkie to wyniki pokazują pewną tendencję. Kierowcy nowszych samochodów poruszają się mniej płynnie niż kierowcy starszych pojazdów – zauważyła Zglińska.

Yanosik

Diesel, benzyna czy LPG

W analizie uwzględniono także rodzaj paliwa, jakim zasilane są pojazdy. Ten aspekt raczej nie jest czynnikiem mocno wpływającym na płynność jazdy kierowcy. Różnice są niewielkie.

Yanosik

Badanie przeprowadzono ramach projektu "Profil kierowcy – system rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo w ruchu drogowym", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach WRPO 2014-2020, Neptis S.A.