Dziennik.pl przejrzał nowe oświadczenia majątkowe jakie złożyli Jarosław Kaczyński (prezes PiS), Grzegorz Schetyna (szef PO), Paweł Kukiz (lider Kukiz15), Katarzyna Lubnauer (przewodnicząca Nowoczesnej), niedawny szef .N Ryszard Petru i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jakie samochody jako posiadane prywatnie są wpisane w tych dokumentach?

Zamienił Volvo na nowe BMW

Z oświadczenia szefa PO Grzegorza Schetyny wynika, że ma ok. 755 tys. zł i 900 dolarów oszczędności. A w garażu trzyma dwa modele marki BMW (jedno z nich z 2008 roku, drugie z 2017 jest leasingowane). To oznacza, że najmłodsze niemieckie auto zastąpiło Volvo S60 z 2011 roku, które widniało w dokumentach z 2017 roku. Starsze BMW parkuje na miejscu Mercedesa klasy A z 2007 roku, którego polityk wykazywał jeszcze w 2016 roku.

Lider Platformy w tajemnicy utrzymuje jednak jakie modele bawarskiej marki wybrał. Żeby nie ucierpieć na komforcie podróżowania, po Volvo prawdopodobnie mógłby zdecydować się np. na nowe BMW serii 5.

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer wspólnie z mężem zaoszczędziła 590 tys. zł – przynajmniej tak wynika z jej dokumentów. Prywatnie jeździ dziesięcioletnią Hondą Civic z benzynowym silnikiem 1.8. Japoński kompakt z taką jednostką na rynku wtórnym kosztuje ok. 20-25 tys. zł.

Były lider Nowoczesnej Ryszard Petru twierdzi w oświadczeniu majątkowym, że zaoszczędził ok. 690 tys. zł. Polityk ma dwa samochody: Volkswagena Passata (rocznik 2016) oraz Volvo XC60 z 2014 roku.

Kukiz w Audi. Kaczyński w służbowej Skodzie

Paweł Kukiz, lider Kukiz'15 prywatnie użytkuje Audi Q7 z 2009 roku.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz napisał w oświadczeniu majątkowym, że jest współwłaścicielem Volkswagena Passata 1.9 TDI z 2003 roku.

Jarosław Kaczyński nie wpisał do oświadczenia majątkowego żadnego prywatnego samochodu; nic też nie wiadomo by takie auto kiedykolwiek posiadał. Prezes PiS - otoczeniu ochrony - codziennie korzysta ze służbowej Skody Superb (nowej generacji). Nie musi więc martwić się o paliwo, opony czy ubezpieczenie OC.