AK Motor świętuje pięć lat od powstania firmy i z tej okazji ujawniło koncepcję pierwszego polskiego samochodu elektrycznego w klasie microcar. Nowe auto o nazwie syrena nixi ma być ideale do miasta. Model, nad którym obecnie pracuje firma, będzie pojazdem dopuszczonym do ruchu w kategorii M1, pozwalającym na podróżowanie dwóch osób z bagażem.

Reklama

- Syrena nixi jest owocem prac, które były przedstawione w Ministerstwie Rozwoju wiosną 2016 roku - powiedział dziennik.pl polsko-kanadyjski projektant przemysłowy Arkadiusz Kamiński, założyciel i dyrektor generalny AK Motor Polska Sp. z o.o. - Przyszłą produkcję planuje się umiejscowić na terenie FSO w Warszawie, z którą firma AK Motor współpracuje od początku swojej działalności - dodał.

AK Motor International Corporation

Syrena nixi ma być w pełni polską konstrukcją. - Pierwsze prototypy budowane są od podstaw. Opracowanie pojazdu wymaga czasu, ale efekt końcowy pozwoli na uzyskanie pojazdu "Made in Poland" - mówi biznesmen.

Szef AK Motor podkreśla, że samochód będzie korzystać z najnowszych osiągnięć technologicznych, dzięki czemu możliwe będzie np. naładowanie jego akumulatorów do 90 proc. pojemności w 15 minut.

AK Motor International Corporation

- Zasięg pojazdu w ruchu miejskim, pozwoli na przejechanie ponad 150 km. Szacowany koszt przejazdu 100 km syreną nixi, według założeń wynosić będzie ok. 6 zł lub mniej - wylicza Kamiński.

Firma zbiera już rezerwacje na nowy samochód. Przyszli kierowcy syreny nixi mogą zgłaszać chęć zakupu auta na adres e-mail: info@nowasyrena.pl.

- Po raz pierwszy od ponad ćwierć wieku wolności, mamy rząd w Polsce, który wspiera rodzimy rozwój samochodów. To znaczy, że wreszcie polski przemysł samochodowy ma szansę funkcjonować podobnie jak na zachodzie - mówi Arkadiusz Kamiński.

AK Motor International Corporation

Przedsiębiorca nie ukrywa, że przyjęty przez AK Motor kierunek rozwoju wpisuje się w prezentowaną przez stronę rządową politykę elektromobilności. Co więcej, zarejestrowana w Polsce firma Arkadiusza Kamińskiego zmienia siedzibę. Spółka AK Motor urzęduje przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie, czyli w dawnym w budynku dyrekcji Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu.

AK Motor International Corporation

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki stwierdził, że: teraz, gdy mamy rząd Prawa i Sprawiedliwości, możemy konkurować na polach, na których tworzy się nowy układ sił w gospodarce. Takim obszarem jest m.in. produkcja autobusów i samochodów o napędzie elektrycznym, wodorowym i mieszanym. W Ministerstwie Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Energii pracujemy nad takim projektem.

AK Motor International Corporation
AK Motor International Corporation

Trwa ładowanie wpisu