Dla kierowcy audi jazda za francuskim autem Clarksona była upokarzająca jak stanie za podwładnym w kolejce na stołówce. Czy faktycznie to czym jeździmy definiuje charakter człowieka?

Reklama

Do ciekawych wniosków doszli naukowcy podczas badań przeprowadzonych przez Centrum Psychometrii na jednym z najbardziej znanych uniwersytetów na świecie - Cambridge w Wielkiej Brytanii. Mądre głowy odkryły, że jednymi z najbardziej sympatycznych i życzliwych ludzi, jakich można spotkać w życiu, są właściciele samochodów marki Nissan. Uczeni stwierdzili nawet, że jeśli ktoś szuka idealnego partnera lub partnerki, powinien rozglądać się właśnie wśród posiadaczy takich aut.

Jak do tego doszli?

Dzięki zastosowaniu technik profilowania osobowości wysnuto wniosek, że kierowcy Nissanów są też najbardziej hojnymi, lojalnymi i przyjaznymi spośród właścicieli samochodów różnych marek w Europie. Badania wykazały dodatkowo, że właściciele tych japońskich aut znacznie częściej niż inni przedkładają dobro bliźnich nad swoim, dążą do dobrobytu gospodarczego i sprawiedliwości społecznej.

- Ocena osobowości i stylistyka samochodów są ze sobą powiązane - twierdzi Richard Mills, doktor psychometrii w Centrum Psychometrii Uniwersytetu Cambridge. - Nasze badania pokazują, że kierowcy Nissanów są ogólnie postrzegani jako życzliwi, hojni i sympatyczni. Są także taktowni i przyjaźnie nastawieni do innych, i uważają, że z natury ludzie kierują się w życiu uczciwością i przyzwoitością - dodał uczony.

Centrum Psychometrii Uniwersytetu Cambridge wykorzystało w swoich badaniach dane o 824 właścicielach samochodów różnych marek.