Nissan ogłosił, że zamierza obniżać masę oferowanych przez siebie samochodów osobowych, zarówno w 2016 roku, jak i później. Program fitness japońskiej marki nazwano "Lightweighting Excellence".

Reklama

Zrzucanie zbędnych kilogramów Nissan chce zacząć od stworzenia konstrukcji z prototypowych materiałów, która mogłaby zostać wykorzystana jako płyta podłogowa przyszłych modeli. Wiadomo, że inżynierowie zastosują w tym celu materiały i techniki stosowane w sporcie samochodowym oraz przemyśle lotniczym, a nawet kosmicznym.

Producent twierdzi, że dzięki rozwiązaniom opracowanym w ramach programu "Lightweighting" będzie mógł poprawić osiągi samochodów i zmniejszyć zużycie paliwa. Uniknie także dalszego wzrostu masy aut wynikającemu z coraz większej liczby montowanych w nich systemów. Możliwości i opłacalność wykorzystania nowej konstrukcji zostaną przetestowane w powstającym właśnie prototypie. Być może zobaczymy go już w Genewie na początku marca?

Nissan
Reklama

Oprócz projektu "Lightweighting" japońska marka realizuje także program redukcji masy, który zaowocował odchudzeniem nissana x-trail o 90 kg, a nowego modelu qashqai o 40 kg. Jakim cudem? Inżynierowie Nissana stosują lżejsze materiały, co pozwala na rozbudowanie np. wyposażenia.