Według posła PiS Pawła Szałamachy dotyczy to realnych polskich interesów: kierowców którzy poruszają się tymi samochodami a także pracowników i mieszkańców miast, gdzie znajdują się fabryki Volkswagena.

Reklama

Poseł PiS uważa, że koncern powinien przedstawić posiadaczom samochodów propozycję pakietu kompensacyjnego polegającego na usunięciu wad lub na wymianie samochodów.

Paweł Szałamacha podkreślił, że sprawą powinny zająć się także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Środowiska, ponieważ mogło dojść do naruszenia polskiego prawa o czystości spalin.

PAP/EPA / MARIJAN MURAT

Volkswagen podał w oficjalnym komunikacie, że sprawa "niewłaściwego oprogramowania" może w skali globalnej dotyczyć nawet 11 mln samochodów z silnikiem Diesla (jednostka 2.0 TDI - EA 189 produkowana w latach 2012-2015). Wysokoprężne serce jest montowane w autach marek VW, Audi, Skoda i Seat. W Polsce nieoficjalnie mówi się o 100 tys. samochodów.

O manipulacjach polegających na zaniżaniu danych o emisji szkodliwych substancji przez specjalne oprogramowanie poinformowała amerykańska federalna Agencji Ochrony Środowiska (EPA) - początkowo mówiło się o niemal 500 tys. aut z jednostkami TDI w USA. Redukcja szkodliwych związków była uruchamiana tylko w czasie oficjalnych testów, od których zależało dopuszczenie aut do ruchu w USA. Podczas normalnej jazdy silniki emitowały znacznie więcej nieoczyszczonych spalin, niż w trakcie prób.
Poleciała najważniejsza głowa

Reklama

W efekcie afery prezes koncernu Volkswagen Martin Winterkorn podał się do dymisji.

- Jestem wstrząśnięty wydarzeniami ostatnich dni. Przede wszystkim jestem zaskoczony faktem, że w koncernie Volkswagena doszło do tak wielkich uchybień - powiedział Winterkorn. - Jako prezes zarządu ponoszę pełną odpowiedzialność za ujawnione nieprawidłowości dotyczące silników Diesla i dlatego poprosiłem radę nadzorczą o zawarcie ze mną porozumienia o zakończeniu mojej pracy jako prezes zarządu koncernu Volkswagen. Czynię to w interesie przedsiębiorstwa, mimo świadomości, że to nie ja dopuściłem się jakichkolwiek niewłaściwych zachowań. Volkswagen potrzebuje nowego otwarcia - także w obszarze personalnym. Rezygnując ze stanowiska, otwieram ku temu drogę - stwierdził.

Niemieckiemu koncernowi grozi przynajmniej 18 miliardów dolarów kary.