Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że w 2014 r. najwięcej wypadków miało miejsce w lipcu, we wrześniu i w czerwcu. Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że tylko w lipcu 2015 na polskich drogach doszło do niemal 3 tys. wypadków, w których zginęło 265 osób, a prawie 3,8 tys. zostało rannych.

Reklama

Więcej kontroli trzeźwości

Policja w ostatni weekend wakacji zapowiada wzmożone kontrole drogowe. Patrole drogówki będą m.in. sprawdzały stan trzeźwości kierowców. Policjanci przestrzegają, że nie ma żadnej bezpiecznej dawki alkoholu, która byłaby akceptowalna z punktu widzenia bezpieczeństwa.

W ubiegłym roku nietrzeźwi użytkownicy dróg (nie tylko kierujący, ale również np. piesi) uczestniczyli w ponad 3,5 tys. wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 470 osób, a ponad 4 tys. odniosło obrażenia. Najwięcej wypadków nietrzeźwi kierowcy powodowali w miesiącach letnich, szczególnie w lipcu i w sierpniu.

W 2014 r. policja zatrzymała 140 tys. kierujących pojazdami po alkoholu (w stanie po użyciu oraz w stanie nietrzeźwości). Przeprowadzono 15,4 mln kontroli stanu trzeźwości – to o ponad 6,5 mln więcej niż w 2013 r.

Dzieci tylko w fotelikach

Policja przypomina o bezpieczeństwie najmłodszych. W 2014 r. w Polsce miało miejsce 3,2 tys. wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. Niestety w zdarzeniach tych 80 dzieci poniosło śmierć, a 3,5 tys. zostało rannych. W 2014 r. najwięcej wypadków z udziałem dzieci wydarzyło się w czerwcu - 364, w lipcu - 362 i w sierpniu - 343. Drogówka przypomina aby przewozić dzieci zgodnie z przepisami, czyli w fotelikach.