Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji ocenia, że takie dane to efekt ostrzejszego karania piratów drogowych. Najnowsze przepisy odbierają prawo jazdy na trzy miesiące kierowcy, który na obszarze zabudowanym przekroczy prędkość ponad 50 km/h.

Kierowcy jeżdżą wolniej, to widać. Zdecydowana większość zmotoryzowanych użytkowników dróg stosuje się do przepisów - ocenia Marek Konkolewski.

Rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak wskazała na popularność uruchomionego w zeszłym roku portalu bezpiecznyautobus.gov.pl. Można na nim sprawdzić dane autokaru, którym jedziemy na urlop.

Od czerwca zeszłego roku internauci skorzystali z niego aż 220 tysięcy razy. Tylko w zeszłym miesiącu - 13 i pół tysiąca razy. Dzięki portalowi każda osoba posiadająca numer rejestracyjny autokaru może sprawdzić, czy pojazd ma ważne badania techniczne, czy ma ubezpieczenie OC, czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony.

W zeszłym miesiącu doszło do prawie 2800 wypadków, w których 234 osoby poniosły śmierć, a blisko 3 i pół tysiąca zostało rannych.

Policja ponownie zaapelowała o rozwagę nad wodą. W lipcu utonęło 126 osób.