W Komornikach pod Poznaniem otwarto nowe centrum logistyczne, należące do Volkswagen Group Polska (VGP). Nowy obiekt wybudowano w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A2 łączącej Poznań ze Świeckiem - ma to znacznie obniżyć natężenie ruchu ciężarówek w centrum stolicy Wielkopolski (obsługa magazynu przy ul. Krańcowej generowała roczny ruch na poziomie 7500 samochodów ciężarowych).

Reklama

Przypominamy, że inwestycja rozpoczęła się rok i cztery miesiące temu. Po zakończeniu prac budowlanych, we wrześniu 2014 VGP rozpoczął wyposażanie centrum, a następnie w lutym 2015 przeprowadzkę części zgromadzonych w dwóch wykorzystywanych do tej pory magazynach.

- W trakcie przeprowadzki przetransportowano prawie 65 tys. materiałów o łącznej wadze 3500 ton oraz wykonano ponad 500 kursów na łączną odległość 40 tys. km, co w przybliżeniu równa się obwodowi Ziemi na równiku - wylicza dziennik.pl Tomasz Tonder, menedżer do spraw PR Volkswagena. - Była to największa operacja logistyczna w obszarze oryginalnych części i akcesoriów samochodowych w Polsce - podkreśla przedstawiciel VW.

W opinii przedstawicieli VGP nowe centrum logistyczne to jeden z najnowocześniejszych budynków tego typu w Polsce.

Reklama

- Jest to jeden z najjaśniejszych obiektów tej klasy. Zwiększony dopływ światła naturalnego zapewniają przeszklenia stanowiące 4 procent powierzchni dachu oraz 13 procent powierzchni ścian. Zastosowanie zaawansowanych rozwiązań izolacyjnych pozwala na utrzymywanie temperatury wewnątrz obiektu na minimalnym poziomie 17 stopni Celsjusza - wyjaśnia Tonder.

Dodaje, że kompleks spełnia najwyższe standardy techniczne, użytkowe, a także ekologiczne (uzyskał certyfikat BREEAM).

Volkswagen

Przy okazji uruchomienia nowej inwestycji w Komornikach Polska jest pierwszym krajem wdrażającym nowy system informatyczny Grupy VW z rozszerzonym modułem zarządzania gospodarką magazynową.

Volkswagen Group Polska (oficjalny importer marek VW, Audi, Seat, Skoda, Porsche i Volkswagen Samochody Użytkowe) to obecnie największa grupa motoryzacyjna w Polsce, blisko co czwarte nowe auto sprzedane w nad Wisłą pochodzi z tej rodziny.