1. Okulary przeciwsłoneczne. Dobre okulary są niezbędne nie tylko dla komfortu jazdy, ale mogą mieć również znaczenie dla bezpieczeństwa, jeśli wybieramy się do słonecznych krajów. Dlatego warto mieć je zawsze w zasięgu ręki, by nie szukać ich już podczas jazdy.

2. Muzyka. W czasie tegorocznego sezonu wielu Europejczyków przekroczy co najmniej jedną lub dwie granice. To oznacza, że dla większości podróżujących znalezienie dobrej stacji radiowej, z przewagą odpowiedniej do jazdy muzyki nad audycjami mówionymi, może stać się sporym problemem. Dlatego, aby uniknąć nudy, spakujmy swoje ulubione płyty CD. 

3. Napoje. W samochodzie, szczególnie tym klimatyzowanym, powietrze szybko staje się bardzo suche i męczące, dlatego woda lub napój pomoże poprawić koncentrację. Jeśli zaopatrzymy się w napoje jeszcze przed wyjazdem, w trakcie podróży unikniemy niepotrzebnych wydatków. 

4. Portfel z gotówką i kartami. Warto mieć go zawsze w zasięgu ręki. W ten sposób zapobiegniemy niepotrzebnemu stresowi i zmartwieniom, a w razie potrzeby wygodnie i szybko zapłacimy, na przykład za przejazd autostradą. 

5. GPS i/lub mapa. GPS najlepiej zainstalować przed wyjazdem - w ten sposób nie będzie potrzeby szukania go wśród bagażu, kiedy okaże się potrzebny. Oprócz GPS-u można także zaopatrzyć się w dokładną mapę drogową. W tym wypadku trasę należy opracować jeszcze w domu.

6. Apteczka. Powinien być w nią zaopatrzony każdy samochód. Przed podróżą należy upewnić się, gdzie się znajduje i czy jest kompletna, aby w razie potrzeby móc zareagować odpowiednio szybko.

7. Kamizelka odblaskowa. Wymagana w większości europejskich krajów. Należy ją obowiązkowo założyć w przypadku awarii. Upewnijmy się, znajduje się pod ręką, a nie jest schowana pod stertą toreb. 

8. Aparat fotograficzny. To bardzo częsta sytuacja: spostrzegamy coś wartego sfotografowania, lecz okazuje się że aparat jest gdzieś schowany. 

9. Zapasowe kluczyki. Kierowca powinien mieć je zawsze w kieszeni! Pozostawienie kluczyków w samoryglującym się samochodzie wbrew pozorom nie zdarza się wcale rzadko. 

10. Torba na śmieci. To jedna z najczęściej pomijanych rzeczy, które przydają się w długiej podróży.