W sieci pojawiło się amatorskie wideo, na którym widać jazdę nieoznakowanego mondeo ITD z delegatury poznańskiej. Internauta o nicku "mo do", który jest autorem filmu zastanawia się "Do czego służą ITD samochody, które nie mogą dokonywać pomiarów podczas jazdy?"

Reklama

http://youtu.be/Gk14sI2eMeE

Autor wideo pokusił się też o obliczenie prędkości z jaką srebrne mondeo ITD jechało przez teren zabudowany - "Samochód ITD pokonuje widoczne słupki hektometrowe w czasie 4,13 sekundy.

Rzeczywista odległość pomiędzy słupkami to 81,7 metrów.

Wg wzoru V=S/t = 81,7/4,13 = 19,78

Wynik jest w m/s, aby przeliczyć na km/h mnożymy wynik razy 3,6. 19,78 x 3,6 = 71,2 km/h"

Internauci w komentarzach pod wideo zamieszczonym w serwisie YouTube nie przebierają w słowach (pisownia oryginalna)…

"Panie rzeczniuku GITD Alvin Gajadhur - co to jest, koleś w sweteruku zapier... w najlelpsze z jakąś paniusią w różyczki 2:33, wpadając na Lotos (ciekawe po co). Jak tak GITD ma dbać o nasze bezpieczeństwo - to wam serdecznie dziękujemy. Dziś tylko widać u was lansik oraz podejście do prawa i służby - macie to w d..." - napisał użytkownik TVBigos.

Zamieszony wyżej film przesłaliśmy też do rzecznika GITD Alvina Gajadhura z prośbą o komentarz. Cytujemy treść odpowiedzi:

"Uprzejmie informuję, że pojazdem służbowym uwidocznionym na nagraniu kieruje pracownik Delegatury Wielkopolskiej GITD. Jadąca z nim pasażerka zatrudniona jest na stanowisku specjalisty w Delegaturze Wielkopolskiej. Oboje wykonywali obowiązki służbowe. Dokonywali w miejscowości Lotyń oceny zasadności lokalizacji stacjonarnego urządzenia rejestrującego, w związku z otrzymanym od mieszkańców pismem "Apel o bezpieczeństwo wsi Lotyń". Dodatkowo w Pile miało miejsce przesłuchanie świadka w związku z wykroczeniem zarejestrowanym przez fotoradar GITD.

Na podstawie przedstawionego nagrania można jedynie w przybliżony sposób określić prędkość pojazdu podążającego za pojazdem służbowym GITD. "Pomiar odcinkowy" przeprowadzany winien być za pomocą legalizowanych i posiadających zatwierdzenie typu urządzeń rejestrujących.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że autor nagrania może przekazać nakręcony film do właściwej miejscowo jednostki Policji i złożyć stosowne wyjaśnienia. W przypadku podjęcia przez Policję czynności wyjaśniających, w/w pracownicy GITD będą do dyspozycji funkcjonariuszy Policji."