Z przeprowadzonych testów duńskiego National Institute of Occupational Health, wynika, że czas reakcji kierowcy wydłuża się nawet o 22 proc., gdy prowadzi pojazd, w którym temperatura wynosi 27 st.C w porównaniu do jazdy przy 21 st.C.

Reklama

Dlatego należy pamiętać o zachowaniu komfortowych warunków w czasie jazdy, w tym temperatury. Jeśli samochód wyposażony jest w klimatyzację, nie ma problemu. W autach bez takiego udogodnienia powinniśmy korzystać z wentylacji lub uchylać okna - doradza Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Francuscy badacze, którzy zanotowali wzrost liczby wypadków w czasie fali upałów, jako jedno z wyjaśnień podali krótszy i płytszy sen spowodowany wysoką temperaturą panującą w nocy. Niewsypany kierowca to zagrożenie na drodze, ponieważ zmęczenie wpływa negatywnie na koncentrację i czas reakcji. Sprawia także, że kierujący może błędnie interpretować sygnały. Według statystyk, od 10 do 15 proc. poważnych wypadków ma miejsce z powodu zmęczenia kierowcy.

Upał ma wpływ nie tylko na kierowcę, ale także na pasażerów. Przebywanie w zamkniętym, zaparkowanym samochodzie może być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia. W zaledwie 20 minut temperatura wewnątrz takiego auta może się podnieść o 30 stopni. Pozostawienie w zaparkowanym samochodzie dziecka lub zwierzęcia jest niedopuszczalne. Na niewiele zda się uchylenie okna, ponieważ wymiana powietrza w takim przypadku jest niewystarczająca. W razie zauważenia takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie policję lub straż miejską.