W Japonii do sprzedaży trafiło nowe urządzenie, które inżynierowie Mitsubishi nazywają MiEV power BOX - w wolnym tłumaczeniu to "adapter dla pojazdów elektrycznych". O co chodzi?

Reklama

Zdaniem twórców to epokowy wynalazek i pierwsze na świecie urządzenie, które pozwoli na wykorzystanie w gospodarstwach domowych energii elektrycznej, zgromadzonej w akumulatorach samochodów elektrycznych.

Jak działa? "MiEV power BOX" to urządzenie, które po podłączeniu do gniazda szybkiego ładowania w elektrycznym modelu i-MiEV, może dostarczyć do 1500 watów prądu przemiennego z rezerw zmagazynowanych w akumulatorach pojazdu elektrycznego.

Inne

Urządzenie jest głównie przeznaczone do zasilania sprzętu elektrycznego w czasie wyjazdów (podgrzanie wody na herbatę w czasie pikniku, wypadu za miasto) oraz w razie awarii domowej sieci energetycznej. Niepozornie wyglądające pudełko przypominające prostownik waży 11,5 kg (adapter 9,5 kg plus kabel o długości 1,7 m i masie 2 kg) i wyposażone jest w jedno gniazdo przyłączeniowe prądu zmiennego o napięci 100 V (takie utrzymywane jest w japońskiej sieci).

Reklama

Po podłączeniu do pojazdu wyposażonego we w pełni naładowany akumulator (16 kWh), MiEV power BOX może w czasie od 5 do 6 godzin zapewnić 1500 watów mocy. To tyle ile przeciętne gospodarstwo domowe w Japonii zużywa w ciągu jednego dnia.

Za ile? Adapter MiEV power BOX na razie jest dostępny tylko w Japonii a jest produkowany przez jedną ze spółek Mitsubishi Group. Urządzenie kosztuje 149 800 jenów brutto (około 5700 zł). Jak się dowiadujemy w Europie, także w Polsce, adapter ma pojawić się w 2013 roku.