Niemiecka Grupa Tognum w 2013 r. uruchomi w Stargardzie Szczecińskim fabrykę silników diesla oraz utworzy laboratorium badawczo-rozwojowe. Na inwestycje wyda 91 mln euro i zatrudni 210 osób - poinformowała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Reklama

Fabryka powstanie w Stargardzie Szczecińskim na terenie podstrefy należącej do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE). W drugiej połowie 2013 r. na działce o powierzchni 20 ha firma rozpocznie produkcję części do silników marki Tognum MTU, zatrudniając 210 osób.

W Stargardzie powstanie też dział badawczo-rozwojowy, zajmujący się konstruowaniem mechanicznych i elektronicznych części silników. Do Polski przeniesione zostaną urządzenia i produkcja z zakładów Friedriechshafen nad jeziorem Bodeńskim.

Oficjalne przekazanie zezwolenia na działalność Tognum odbyło się w czwartek w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) w Warszawie. Obecny na uroczystości wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że oprócz standardowych ulg podatkowych, przysługujących firmom inwestującym w strefach (50 proc. od podatku), Tognum nie korzysta z żadnego dodatkowego wsparcia ze strony rządu polskiego.

Prezes PSSE Teresa Kamińska w rozmowie z przyznała, że dodatkowym wsparciem dla inwestora jest uzbrojenie i wyposażenie terenów strefy, na których powstanie fabryka. Na ten cel wydanych zostało kilka milionów złotych, ale korzysta z tego kilku inwestorów obecnych w strefie i trudno precyzyjnie wyliczyć wartość wsparcia dla Tognum.

Reklama

Członek zarządu Tognum Ulrich Dohle poinformował, że Polska wybrana została zamiast Chin i USA z uwagi na potencjał rozwoju, którego inne lokalizacje nie zapewniały, a także bliskość szlaków transportowych.

Reklama

Komentując jego słowa premier Pawlak stwierdził, że decyzja niemieckiej firmy, aby utrzymać w Europie wytwórnię silników spalinowych oraz centrum badawcze, to jeden z argumentów za tym, aby do unijnej polityki klimatycznej podchodzić ostrożnie i koncentrować się na zwiększaniu wydajności urządzeń zamiast prostym ograniczaniu emisji CO2.

Tognum Gruppe to jeden ze światowych producentów silników diesla i gazowych oraz kompletnych systemów napędowych m.in. dla statków, ciężarówek, czołgów oraz agregatów prądotwórczych. Zatrudnia 10 tys. osób w 22 spółkach. Większościowy pakiet jej akcji posiadają Daimler i Rolls-Royce.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała w 2001 r. z połączenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Tczew" i Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Żarnowiec". Podstrefa w Stargardzie Szczecińskim ma powierzchnię 170 ha, z opcją powiększenia do 300 ha. Dotychczas na tym obszarze zainwestowali m.in. japoński wytwórca opon Bridgestone oraz fiński producent maszyn przeładunkowych Cargotec.