Podwójnym sukcesem kierowców Citroena zakończył się Rajd Meksyku, trzecia eliminacja samochodowych mistrzostw świata - wygrał Francuz Sebastien Loeb, który o 42 sekundy wyprzedził Fina Mikko Hirvonena. Trzecie miejsce zajął Norweg Petter Solberg (Ford).

Reklama

Loeb, ośmiokrotny mistrz świata, odniósł 69. zwycięstwo w karierze, a szóste z rzędu w tej imprezie. Francuz prowadzi również w klasyfikacji mistrzostw świata, wyprzedzając o 16 pkt Hirvonena oraz o 19 Pettera Solberga.

Na 14. miejscu i trzecim w punktacji PWRC rajd ukończył Michał Kościuszko (Mitsubishi Lancer Evo).

Ogromnego pecha miał Fin Jari-Matti Latvala (Ford Fiesta RS WRC), który przed startem do ostatniego, niedzielnego etapu był na trzeciej pozycji. Fin na najdłuższym w rajdzie odcinku specjalnym Guanajuatito (54,3 km) dachował. Załodze nic się nie stało, ale spadła na siódme miejsce w klasyfikacji i traciła do Loeba ponad dziewięć minut.

Latvala pomimo tego, że dojechał do strefy serwisowej, jazdy nie mógł kontynuować, gdyż zespół sędziów sportowych stwierdził w jego samochodzie uszkodzenie klatki bezpieczeństwa i załogę wycofał.

Problemy nie ominęły także Kościuszki. Drugiego dnia miał problemy z tylnym zawieszeniem, stracił przez to prawie cztery minuty, pod koniec dnia w samochodzie urwało się prawe, przednie koło. Serwis auto naprawił, krakowianin zdołał z czwartego awansować na trzecie miejsce w PWRC (samochody produkcyjne) i na 14. w klasyfikacji generalnej. To już było jego drugie podium w tegorocznym sezonie PWRC, w pierwszym starcie w styczniowym rajdzie Monte Carlo zwyciężył.

Reklama

Trzecie podium w Meksyku i 15 kolejnych punktów na naszym koncie to dobry wynik, chociaż oczywiście mogło być lepiej. Chciałem tutaj wygrać i byłoby to możliwe gdyby nie problemy, z którymi przyszło nam się zmierzyć w sobotę. Pokazaliśmy dobrą prędkość i mamy potencjał na kolejne starty. Z 40 punktami nadal pozostajemy na pozycji lidera a o kolejne przyjdzie nam powalczyć na Rajdzie Argentyny. - powiedział na mecie rajdu Michał Kościuszko.

Bardzo lubię ten rajd, może dlatego, że stale go wygrywam. Dwa miejsca dla naszego zespołu na podium, to rezultat optymalny. Jesteśmy szczęśliwi, walczymy przecież o zwycięstwo w klasyfikacji producentów - powiedział na mecie Loeb, który umocnił się na pozycji lidera mistrzostw świata mając już 66 pkt. Drugi jest Hirvonen - 50 pkt, a trzeci Solberg - 47 pkt.

W PWRC triumfował 26-letni Meksykanin Benito Guerra jr (Mitsubishi Lancer Evo X), zajmując w generalce 11. lokatę. Pokonał Polaka o 20.47,4 i awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu z dorobkiem 25 pkt. Liderem jest nadal Kościuszko, który ma 40 pkt.

Wyniki:

1. Sebastien Loeb (Francja/Citroen DS3) 4:15.23,7
2. Mikko Hirvonen (Finlandia/Citroen DS3) strata 42,4
3. Petter Solberg (Norwegia/Ford Fiesta RS) 2.11,4
4. Mads Ostberg (Norwegia/Ford Fiesta RS) 4.51,5
5. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta RS) 5.02,6
6. Nasser Al-Attiyah (Katar/Citroen DS3) 6.41,4...
... 14. Michał Kościuszko (Mitsubishi Lancer Evo) 44.40,8

Klasyfikacja MŚ:

1. Loeb 66 pkt
2. Hirvonen 50
3. P. Solberg 47