Ford w niemieckiej fabryce w Kolonii rozpoczyna produkcję nowej fiesty ECOnetic - to zdaniem inżynierów najbardziej ekonomiczny model w ofercie tej marki.

Reklama

Pod maską nowego auta pracuje silnik wysokoprężny Duratorq TDCi 1,6 o mocy 95 KM i maksymalnym momencie obrotowym 205 Nm. Ekologiczna fiesta ma spalać średnio 3,3 litra oleju napędowego na 100 km (87 gramów CO2 na kilometr). Samochód będzie dostępny z nadwoziem trzy- i pięciodrzwiowym.

Tak niskie spalanie jest możliwe dzięki kilku dodatkowym rozwiązaniom - na liście mamy układ Auto-Start-Stop wyłączający silnik w czasie postoju, ładowanie akumulatora z odzyskiwaniem energii hamowania, oszczędny tryb pracy silnika EcoMode oraz lampkę kontrolną zmiany biegów.

dziennik.pl / Ford

Inżynierowie Forda wprowadzili także zmiany w jednostce sterującej pracą silnika i zoptymalizowali przełożenia skrzyni biegów. Dopełnieniem całości są elementy redukujące opory powietrza - obniżone zawieszenie, osłona podwozia, owiewki kół oraz opony o niskich oporach toczenia.

Ford zapowiada, że do końca 2012 roku połowa samochodów w europejskiej gamie będzie oferowana w wersji ECOnetic, natomiast w roku 2013 już dwie trzecie aut w całej gamie będzie miało swoje ekologiczne odpowiedniki. W ten sposób producent chce zrealizować swój plan, w którym zobowiązuje się do obniżenia emisji CO2 w całej flocie o 30 procent w latach 2006-2020.