Jak wynika z podsumowania tegorocznych działań, przeprowadzonych przez Inspekcję Transportu Drogowego, podczas 950 kontroli autokarów przewożących dzieci w czasie tegorocznych ferii zimowych inspektorzy ukarali mandatami 130 kierowców. Zatrzymano 55 dowodów rejestracyjnych pojazdów, z tego w 14 przypadkach pojazdy nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy. "Na szczęście nie zatrzymano żadnego kierowcy będącego po spożyciu alkoholu" - powiedział rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Wyniki tegorocznych kontroli są zbliżone do zeszłorocznych. W czasie ubiegłorocznych ferii inspektorzy transportu drogowego skontrolowali na terenie całego kraju około tysiąca autokarów przewożących dzieci, a mandatami ukarali 98 kierowców. Zatrzymano wówczas 57 dowodów rejestracyjnych pojazdów, z tego w 15 przypadkach pojazdy nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy. Również w zeszłym roku nie zatrzymano żadnego kierowcy będącego po spożyciu alkoholu.

"W porównaniu z feriami w 2011 r., w czasie tegorocznych ferii nieco wzrosła liczba nałożonych na kierowców mandatów, zaś liczba zatrzymanych dowodów rejestracyjnych utrzymała się na podobnym poziomie. Porównując liczbę zatrzymanych dowodów rejestracyjnych podczas kontroli autokarów turystycznych i jeżdżących na liniach regularnych można stwierdzić, że w przypadku kontroli autokarów przewożących dzieci na ferie zatrzymujemy średnio o około 3 proc. dowodów rejestracyjnych mniej" - poinformował rzecznik.

Jako przykład podał sytuację, jaka miała miejsce pod koniec lutego w miejscowości Łosino w województwie pomorskim. "Inspektorzy zatrzymali do kontroli drogowej autobus, którym wykonywany był przewóz osób na linii regularnej Kępice - Słupsk. Podczas rutynowej kontroli stwierdzono, że w autobusie znajduje się zbyt duża liczba pasażerów. Autobus był zatłoczony do granic możliwości, niektórzy pasażerowie stali nawet na stopniach pojazdu. Zgodnie z wpisem w dowodzie rejestracyjnym dopuszczalna liczba przewożonych osób w kontrolowanym autobusie mogła wynieść 53 osoby, a było ich 76. Kierującego autobusem ukarano mandatem karnym w wysokości 500 zł. Inspektorzy nakazali również opuszczenie pojazdu 23 osobom" - powiedział Gajadhur.

Jako pierwsi tegoroczne ferie zimowe mieli uczniowie w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim - od 16 do 29 stycznia, uczniowie z Podlasia oraz Warmii i Mazur pojechali na wypoczynek między 23 stycznia a 5 lutego. Od 30 stycznia do 12 lutego ferie mieli uczniowie z Lubelskiego, Łódzkiego, Podkarpackiego, Pomorskiego i Śląskiego. Ostatni, bo między 13 a 26 lutego, ferie mieli uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego, Lubuskiego, Małopolskiego, Świętokrzyskiego i Wielkopolskiego.