Koła

Reklama

"Większość kierowców nie czekała z wymianą opon na zimowe do znacznych opadów śniegu. Jeśli jednak nie mamy jeszcze zimówek warto dokonać odpowiedniej zmiany ogumienia. Co więcej dobrze jest sprawdzić przed dalszym wyjazdem nadkola i chlapacze, czy nie zgromadziło się na nich zbyt dużo śniegu i lodu, które mogą powodować problemy w czasie jazdy, lub nawet uszkodzić opony. Ponadto w podróż można zabrać łańcuchy na koła, zwłaszcza jeżeli wyjeżdżamy w teren górzysty. Jest to sprawdzone rozwiązanie na znacznie zaśnieżone nawierzchnie. Jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z łańcuchami zakładanymi na opony warto przećwiczyć ich montaż na sucho, by potem nie marznąć niepotrzebnie przy ich zakładaniu." - radzi Krzysztof Michałek z Liberty Direct.

Akumulator
Podczas wyjazdów auto najczęściej parkujemy pod gołym niebem. Jeśli na co dzień samochód stoi w garażu - wpływ niskiej temperatury na akumulator może nas zaskoczyć. W szczególności, jeżeli pracuje on już powyżej trzech lat. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie się przed skutkami wpływu zimna na akumulator może być zabranie przewodów rozruchowych, które pomogą nam uruchomić auto w przypadku awarii.

Szyby
Śnieg i szron to zimowa zmora kierowców. Najlepiej wiedzą o tym osoby parkujące auta na zewnątrz budynków. Dlatego podczas każdej jazdy zimą najlepiej zabrać ze sobą profesjonalną szczotkę i skrobaczkę, którymi będziemy mogli odczyścić zarówno szyby jak i karoserię auta. Śnieg leżący na masce także może bowiem stanowić zagrożenie na drodze. Miejmy też świadomość, że poruszając się zaśnieżonym pojazdem ryzykujemy otrzymanie mandatu. Warto również pamiętać, że zimą szczególnie zagrożone są szyby samochodowe. W piasku sypanym na drogi znajduje się wiele kamyków, które mogą stać się przyczyną uszkodzenia. Zabezpieczeniem, o którym warto w tym kontekście pomyśleć może być ubezpieczenie szyb, które obejmuje również zdarzenia takie, jak akty wandalizmu, bądź włamania do auta.

Płyny
Silnik samochodowy w trudnych warunkach zimowych może ulegać dużym obciążeniom. Warto w związku z tym przed podróżą zadbać o jakość płynu chłodzącego. Powinien on być wymieniany co kilka lat, w zależności od jego parametrów. Oczywiście musi również spełniać normy wytrzymałości w związku z różnicami temperatur. Płyn do spryskiwaczy także powinien być wytrzymały na niskie temperatury. Najlepiej jeśli jest to przynajmniej -20 stopni Celsjusza.

Pakiet assistance
Niezależnie od tego, jak dokładnie przygotujemy się do drogi - dobrym rozwiązaniem w kwestii wszelkich zimowych trudności z samochodem jest polisa Assistance. Z takim zabezpieczeniem możemy liczyć na pomoc nie tylko podczas wypadku bądź awarii pojazdu, ale również w sytuacji gdy nie zadziała nam akumulator lub złapiemy gumę. Co więcej, niektóre z dostępnych na rynku ubezpieczeń umożliwiają skorzystanie z nietypowych usług. Przykładowo dzięki Premium Assistance w Liberty Direct można liczyć na pomoc prawnika, tłumacza czy opieki nad dziećmi, co może być bardzo przydatne, szczególnie w przypadku rodzinnego wyjazdu na narty poza granice Polski. Wybierając Assistance warto także zwrócić uwagę na limity holowania. Podawane są one zazwyczaj kwotowo. Dobrze jest sprawdzić, czy ubezpieczenie będzie działało zarówno gdy nieprzewidziana sytuacja przydarzy się nam tuż pod domem, czy też tylko w sytuacji gdy znajdziemy się ponad 50 km od miejsca zamieszkania.

Przed podróżą
Wyjeżdżając zimą nie można zapomnieć o zabieraniu ciepłego ubrania i termosu z ciepłym napojem. W szczególności mogą one być przydatne, jeżeli trafimy na niespodziewaną śnieżycę lub utkniemy w zaspie. Dobrze jest też sprawdzić stan baterii telefonu komórkowego, który może się przydać do wezwania pomocy w trudnej sytuacji. W celu rozgrzania silnika i nagrzania wnętrza najlepiej uruchomić samochód na chwilę przed podróżą. W tym czasie możemy zająć się odpowiednim przeglądem technicznym oraz oczyszczeniem szyb i karoserii jeśli tego wymagają. W czasie jazdy pamiętajmy też o najważniejszym: zimowe warunki wymagają od kierowców przede wszystkim wzmożonej czujności i ostrożności na drodze. Wyruszając z takim nastawieniem mamy zdecydowanie większą szanse bezpiecznie dotrzeć do celu.