Najwyżej jakości ogumienie - jak podkreśla Pirelli - produkowane jest w tureckim mieście Izmit. Wyczynowe opony powstają tam od pięciu lat, a od 2010 roku Izmit, wspólnie z centrum badawczo-rozwojowym w Mediolanie, stało się dla włoskiego potentata miejscem prac związanych z wyścigami Formuły 1.

Reklama

Ogumienie produkowane w tureckiej fabryce, mającej ponad 50-letnią historię (obecnie zatrudnia około dwóch tysięcy pracowników), trafia nie tylko na tory F1 (w sezonie 2011 podawały jeszcze większą liczbę - 50 tysięcy opon), ale również serii GP2 i GP3, bowiem Pirelli jest również wyłącznym dostawcą.

W F1 2012 wystartuje 12 zespołów, w tym m.in. Lotus-Renault, w składzie z Finem Kimim Raikkonenem i Francuzem Romainem Grosjeanem. Do końca 2010 roku w barwach tego teamu rywalizował Robert Kubica. Obecnie przechodzi rehabilitację po wypadku na rajdzie we Włoszech w lutym ub. roku. Niedawno Polak złamał kość piszczelową prawej nogi w pobliżu swojego domu w Pietrasanta w Toskanii. Konieczna była operacja.

Tytułu broni 24-letni Niemiec Sebastian Vettel (Red Bull Racing). Tytuł mistrza świata zdobywał w dwóch ostatnich edycjach F1.

http://www.youtube.com/watch?v=G3fK3udlAgc

Reklama