Po dziewięciu odcinkach specjalnych Solberg ma przewagę zaledwie 1,4 s nad Finem Jarim-Mattim Latvalą (Ford Focus) oraz 3,9 s nad Francuzem Sebastienem Ogierem (Citroen C4). W ścisłej czołówce, z niewielką stratą, znajduje się także Hiszpan Dani Sordo (Citroen C4) - 8,7, a piąty w stawce jest Fin Mikko Hirvonen (Ford Focus) - 20,2.

Loeb po pierwszych trzech odcinkach specjalnych tracił do Solberga 7,5 s. Na czwartym OS-ie zaczął jechać bardziej ryzykownie, ale to skończyło się powiększeniem dystansu do czołówki, bowiem tyłem samochodu uderzył w most.

W sumie, w piątek prowadzenie obejmowała czwórka kierowców. Po Solbergu liderem został Sordo na trzecim i czwartym OS-ie, Ogier na piątym i szóstym, a po siódmym Latvala. Dopiero na koniec drugiej pętli ponownie na pierwszym miejscu znalazł się Norweg, który utrzymał się na nim również podczas wieczornego 1,5-kilometrowego odcinka.

Niezależnie od wyniku uzyskanego w Nowej Zelandii, Loeb utrzyma prowadzenie w mistrzostwach świata, w których dotychczas zgromadził 93 punkty. Wyprzedza Solberga - 53 i Hirvonena - 52.Wyniki Rajdu Nowej Zelandii o 1. etapie: