Renault 5 wraca jako samochód elektryczny, będzie siedem nowych modeli

Renault powiększyło swoje imperium o spółkę Ampere odpowiedzialną za samochody elektryczne. Nowy gracz wydzielony ze struktur francuskiego koncernu na dobry początek rozpisał listę premier na najbliższe osiem lat.

Wiadomo, że do 2031 roku na rynek wjedzie przynajmniej siedem nowych modeli BEV w różnych segmentach rynku. Nowe Renault 5 będzie pierwszym elektrykiem z tej serii.

Reklama

Nowe Renault 5 w stylu retro

Swoim 4-metrowym nadwoziem nowa "R5-ka" stylistycznie nawiązuje do kultowego Renault 5 wprowadzonego na początku lat 70. XX wieku. Sympatyczny samochodzik w tamtych czasach tak bardzo chwycił, że niedługo po wejściu na rynek, aż 60 proc. sprzedanych aut Renault stanowił właśnie ten model. Po drodze pojawiły się również sportowe odmiany jak R5 Alpine (Gordini). W 1990 roku na drogi wjechał następca – Clio. Produkcja R5 została wygaszona w 1996 roku. Szacunki mówią o powstaniu 5,5 mln Renault 5. Teraz czas na reinkarnację…

Nowe Renault 5 / Renault
Nowe Renault 5 / Renault

Nowe Renault 5 zamiast ZOE. Będą dwie pojemności akumulatorów. Zasięg ucieszy

Renault 5 naszych czasów powstało na platformie CMF-B EV stworzonej z myślą o niewielkich i przystępnych cenowo autach elektrycznych. W ofercie zastąpi model ZOE. Francuzi właśnie ujawnili, że ich najnowsze dziecko z napędem na przednią oś zaoferuje dwie wielkości akumulatora – podstawową 40 kWh i z wyższej półki o pojemności 52 kWh. Większy zestaw ma zapewnić zasięg do 400 km.

Nowa architektura "5-ki" pomoże też obniżyć koszty o 33 proc., a zużycie energii spadnie o ponad 10 proc. w porównaniu z obecnym Renault ZOE. Co ciekawe, nowe Renault 5 wykorzysta o 25 proc. części mniej w porównaniu do Megane E-Tech.

Renault 5 / Renault
Nowe Renault 5 / Renault

Oszczędne, ładne i aerodynamiczne - nowe Renault 5 E-Tech

Z zapowiedzi stylistów wynika, że nowe Renault 5 E-Tech będzie niezwykle aerodynamiczne (w EV nieoceniona cecha w walce o jak największy zasięg) i pełne designerskich smaczków. Przykłady? Proszę bardzo: trójkolorowy symbol flagi Francji w reflektorach czy wskaźnik naładowania akumulatora w kształcie cyfry 5 zamiast wlotu powietrza jak w pierwowzorze.

Nowe Renault 5 / Renault
Nowe Renault 5 / Renault

Nowe Renault 5 i Alpine A290. Produkcja we Francji. Jaka cena?

Sportowym wcieleniem nowego Renault 5 będzie Alpine A290. Debiut obu aut przewidziano na 2024 rok. Pierwsze sztuki nowej "5-ki" na potrzeby testów drogowych już wyprodukowano w zakładzie w Douai (czarne auta na zdjęciach), wchodzącym w skład kompleksu produkcyjnego ElectriCity utworzonego przez Renault. Również silniki elektryczne powstaną we Francji, w Megafactory w Cleon.

Renault 5 / Renault

Nowe Renault 5 ma kosztować od 25 tys. euro, czyli ok. 108 tys. zł. Za drogo? W drodze jest nowe Twingo za ok. 20 tys. euro (86 tys. zł)

Nowe Renault Twingo / Renault
Renault 5 / Renault
Renault 5 / Renault