Volkswagen może podjąć się współpracy z Renault

Informacje przekazuje Automotive News Europe. Jak twierdzi specjalista z Handelsblatt, rozmowy są obecnie na dość wczesnym etapie i wszystko może zakończyć się fiaskiem. Zaznaczono jednak, że sprawa dotyczy tanich samochodów elektrycznych dostępnych dla każdego, które mogą kosztować maksymalnie 20 tysięcy euro, czyli niespełna 90 tysięcy złotych. Celem partnerów byłaby produkcja roczna około 200-250 tysięcy egzemplarzy pojazdów.

Reklama

Renault już przedstawiło swoją propozycję. To Twingo

Renault Twingo / Renault

W ubiegłym miesiącu dyrektor generalny marki Renault, Luca de Meo, zapowiedział wprowadzenie na rynek hatchbacka nowej generacji, czyli Renault Twingo. Będzie to w pełni elektryczny, miejski samochód w cenie poniżej 20 tysięcy euro. Auto zostało pokazane inwestorom podczas dnia rynków kapitałowych.

Zarówno Twingo, jak i nadchodzące samochody europejskich producentów to owoc wprowadzania na rynek niedrogich samochodów elektrycznych w odpowiedzi na nową konkurencję z Chin. Różnica jest ogromna, a potwierdziła ją firma badawcza JATO Dynamics: średnia cena samochodu elektrycznego w Europie wyniosła (w pierwszej połowie 2023) 65 000 euro. W Chinach zaś było to niewiele więcej niż 31 000 euro, czyli ponad dwa razy mniej.

Rozmowy potwierdził rzecznik Renault, który podkreślił, że do konkurencji na rynku małych samochodów elektrycznych konieczna jest współpraca. Zaznaczył też, że na obecnym etapie nic jeszcze nie wiadomo. Volkswagen z kolei odmówił komentarza.