Lexus rozpędza biznes w Polsce, w trzy kwartały sprzedał 100 proc. więcej samochodów

Lexus nowym hitem polskiego rynku. Od stycznia do września kierowcy zarejestrowali 7690 aut tej japońskiej marki, czyli niemal 98 proc. więcej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach zeszłego roku. Taki wynik po trzech kwartałach pozwolił producentowi zdobyć niemal 10-procentowy udział w segmencie premium.

Tylko we wrześniu na drogi wyjechało 767 aut tej firmy. Koniem pociągowym biznesu został nowy Lexus RX. Do popularności przyczyniły się poważne cięcia w cenniku i szybka dostępność. Pokus jest jednak więcej…

Reklama

Lexus RX nową gwiazdą. Trzy hybrydy do wyboru: RX 350h, RX 450h+ i RX 500h

Od niedawna Japończycy stawiają na nowoczesny design i sportowe wrażenia z jazdy. Stąd najmłodsza na rynku gama SUV-ów i crossoverów z wyższej półki. Metamorfozę Lexusa rozpoczął NX drugiej generacji. Nowa stylistyka pociągnęła za sobą cyfryzację, a ta rozlała się na kolejne modele. Tak też jest w przypadku RX-a 5. generacji, który jest dostępny w trzech odmianach wyłącznie hybrydowych – klasycznej RX 350h, jako RX 450h+, czyli hybryda plug-in ładowana z gniazdka i najmocniejszej RX 500h. Kierowcom w Polsce najbardziej spodobał się jako wtyczkowóz, czyli RX 450h+. Jak auto spisuje się na drodze? Zanim zakręcą się koła warto poznać go z bliska…

Lexus RX 450h+ / Lexus
Lexus RX 450h+ / Lexus

Tak wygląda Lexus RX, to prawie 5-metrowy SUV. Jakie wymiary?

Lexus RX 450h+ z lśniącym grillem, skrzelami po bokach, wąskimi reflektorami LED i narastającą sylwetką coupe ustawioną na najnowszej platformie GA-K odważnie rozpycha się w walce o tytuł najjaśniejszej gwiazdy w klasie. Co zresztą potwierdzają wyniki sprzedaży. Przy designerskich popisach warto odnotować, że nowy RX utrzymuje długość 4,9 m znaną z poprzednika, ale ma wydłużony o 60 mm rozstaw osi, co w życiu codziennym przełożyło się na większą wygodę na pokładzie (przyrost przestrzeni odczują szczególnie podróżujący w drugim rzędzie). Linia dachu jest obniżona o 10 mm, a rozstaw kół poszerzony o 15 mm z przodu i 45 mm z tyłu. Takie zabiegi zaowocowały sportowymi proporcjami - RX stoi niżej i szerzej na drodze, zyskał długi przód i kabinę przesuniętą do tyłu.

Lexus RX nowej generacji kontra stary RX, zobacz różnice

Wymiary Nowy Lexus RX Różnice ze schodzącym RX
Długość (mm) 4890 0
Szerokość (mm) 1920 +25
Wysokość (mm) 1695 0
Rozstaw osi (mm) 2850 +60
Rozstaw tylnych kół (mm) 1650 +15
Rozstaw przednich kół (mm) 1695 +45
Przedni zwis (mm) 1080 0
Tylny zwis (mm) 960 -60
Lexus RX 450h+ / Lexus
Lexus RX 450h+ / Tomasz Sewastianowicz

Wnętrze to stylistyczna rewolucja, wyposażenie i 14-calowy ekran

Wejścia do kabiny nowego RX 450h+ strzeże nieruchoma klamka z czujnikiem dotykowym jak w NX czy elektrycznym RZ. Wystarczy położyć palec na sensorze a drzwi delikatnie odskoczą. Wnętrze wita uściskiem głębiej profilowanego fotela, otula wygodą, błyszczy gadżetami. Materiały są wysokiej jakości, spasowanie elementów perfekcyjne – nic nie skrzypi i nie trzeszczy nawet podczas jazdy na nierównościach. Mięsista kierownica leży idealnie, a prawa ręka odruchowo chwyta za lewarek na wysokim tunelu środkowym – niczym w droższych sportowych samochodach, co jest miłym gestem ze strony producenta takich bestii jak RC F czy LC 500 (oba z benzynowym pięciolitrowym V8/464 KM).

Lexus RX 450h+ / Lexus

Na fanach nowych technologii wrażenie zrobi stacja multimedialna Lexus Link Pro z 14-calowym ekranem HD. System imponuje szybkością reakcji i jakością prezentowanych grafik (moc obliczeniowa jest aż o 3,6 razy szybsza od wcześniej stosowanych multimediów). Wyświetlacz ma antyrefleksyjną powłokę oraz dodatkowe przyciski ułatwiające obsługę najważniejszych funkcji. Sam interfejs multimediów rewelacyjnie współpracuje z bezprzewodowym Apple CarPlay.

Lexus RX 450h+ / Lexus

RX 450h+ rozumie także polecenia głosowe. Wystarczy powiedzieć "Hej Lexus", a sztuczna inteligencja spełni życzenia kierowcy lub pasażera na przednim siedzeniu - wyznaczy trasę, przestawi klimatyzację czy rozpozna, z którego miejsca nadeszło polecenie "otwórz okno" i odpowiednio zareaguje opuszczając lewą lub prawą szybę przednich drzwi. Indukcyjna ładowarka w konsoli środkowej doładuje telefon o 50 proc. szybciej niż w poprzedniku. Do pełni szczęścia jest system nagłośnienia Mark Levinson Premium Sound Surround z 21 głośnikami. Przy okazji kabinie nie można odmówić praktyczności. Książkowe udogodnienia, jak schowki, uchwyty i miejsca na napoje są tam, gdzie trzeba i mają odpowiednie rozmiary.

Lexus RX 450h+ / Lexus

Lexus RX to nowe fotele i duża pojemność bagażnika

Fotele z ogrzewaniem i klimatyzacją zasługują na osobny akapit. W testowej wersji F Sport są głębiej profilowane, lepiej podpierają talię i trzymają za boki; przy tym są wrażenie wygodniejsze niż w poprzedniku. Sekret tkwi pod tapicerką - zmieniona konstrukcja zyskała nową elektryczną regulację z pamięcią ustawień. Układ działa szybciej i odpowiednio dopasowuje kąty siedziska, oparcia oraz wysokość. Obniżone mocowanie ułatwia wsiadanie.

Lexus RX 450h+ / Lexus
Lexus RX / Lexus

Bagażnik pod elektrycznie sterowaną klapą oferuje 612 litrów pojemności. Wystarczyć by zmieścić dwie 77-litrowie walizki i dwie o pojemności 63 litrów lub cztery torby golfowe. W życiu codziennym RX idealnie sprawdzi się jako rodzinne auto. Kufer jest naprawdę sprytnie wygospodarowany. Schowana pod podłogą bateria nie wpływa na możliwości transportowe. Pomysłowości Lexusa dopełniają solidne haki na siatki i obniżony próg załadunku. Pokrywa bagażnika unosi się wysoko, można ją uruchomić ruchem stopy pod tylnym zderzakiem.

Lexus RX 450h+ / Lexus
Lexus RX 450h+ / Tomasz Sewastianowicz

Lexus RX 450h+ z napędem 4x4 zaskakuje ciszą samochodu elektrycznego

Pod karoserią RX 450h+ pracuje układ hybrydowy znany z mniejszego o klasę NX-a. Zespół składa się z 2,5-litrowego, 4-cylindrowego silnika benzynowego pracującego w ekonomicznym cyklu Atkinsona ze wspomagającym go silnikiem elektrycznym (182 KM). Oba przekazują moc na przednie koła. Tylną oś napędza dodatkowy silnik-generator (54 KM), który współpracuje z układem hybrydowym. W ten sposób kierowca dostaje 309 KM mocy systemowej i wsparcie elektrycznego układu 4x4 E-Four.

Nowa hybryda z wtyczką ma niemal taką samą moc jak poprzedni RX 450h czwartej generacji, ale wyższy moment obrotowy i lepsze przyspieszenie. Mocniejszy silnik elektryczny sprawia, że auto jest bardzo zrywne. Przyspieszenie RX 450h+ od 0 do 100 km/h potrwa 6,5 s – nieźle jak na 2,2-tonowego SUV-a.

Lexus RX 450h+ / Lexus

Lexus RX 450+, jak jeździ naładowana i rozładowana hybryda plug-in? Ile spala benzyny?

Czy i jak naładowana i rozładowana bateria wpływa na ekonomię jazdy? Okazuje się, że zużycie paliwa w mieście – bez względu na stopień naładowania baterii – jest zbliżone. Naładowany RX 450h+ średnio spalał 6,3 l/100 km, a z "pustą" baterią - 6,6 l/100 km. Zaskakujące? Wynika to z faktu, że ładunek, który pozostał w baterii po rozładowaniu części plug-inowej, nadal wystarcza do zasilenia napędu hybrydowego i wykorzystania jego pełnych możliwości. Można pokusić się o stwierdzenie, że nieważne czy plug-in jest naładowany, czy rozładowany, jeździ tak samo dynamicznie i oszczędnie. Deklaracje homologacyjne o spalaniu (1,1 l/100 km) są do realizacji, ale tylko jeśli baterie są naładowane, a kierowca nie ingeruje w automatycznie włączający się tryb jazdy (EV; bezemisyjny). Zasięg na naładowanej w pełni baterii wynosi (wg WLTP) 69 km, w praktyce ok. 60 km z prędkością jazdy do 130 km/h. Po wyjeżdżeniu energii auto zmienia się w klasyczną hybrydę.

Lexus RX 450h+ / Lexus
Reklama

Na drodze RX 450h+ zaskakuje ciszą w kabinie. Jeśli ktoś nie lubił hybryd ze względu na wycie silnika po wdepnięciu gazu, to po przejażdżce nowym Lexusem zmieni zdanie. Inżynierowie wyjaśnili nam, że dźwięki pracującego benzynowca czy hałasy spod kół powstrzymują specjalne materiały redukujące wibracje przedniej szyby oraz tylnej klapy, a zastosowanie mastyksu (miękka żywica) o wysokim stopniu tłumienia na dachu i w panelach bocznych drzwi zmniejszyło poziom hałasu dochodzącego z zewnątrz pojazdu. Do tego zmniejszono szum przepływu powietrza w okolicach przednich słupków i lusterek.

Lexus RX 450h+ / Lexus
Lexus RX 450h+ / Lexus
Lexus RX 450h+ / Lexus

Lexus RX 450h+ błyszczy wyposażeniem seryjnym

Lexus RX 450h+ rozpieszcza także wyposażeniem. W standardzie są m.in. trzystrefowa klimatyzacja, inteligentny kluczyk, system multimedialny Lexus Link Pro z 14-calowym ekranem dotykowym, nawigacja w chmurze, inteligentny asystent głosowy Lexus Concierge, możliwość aktualizacji online oraz 4-letni darmowy pakiet transmisji danych. Apple CarPlay obsługiwany jest bezprzewodowy, Android Auto przy pomocy kabla, a wybranymi funkcjami auta można sterować zdalnie z telefonu przy pomocy aplikacji Lexus Link. Przednie fotele mają elektryczną regulacje w ośmiu kierunkach i są podgrzewane, a tylna klapa otwiera się i zamyka elektrycznie.

Lexus RX 450h+ / Lexus
Lexus RX 450h+ / Lexus

Lexus stosuje odwrotne klamki, trzeba przywyknąć

Standardem to również trzecia generacja systemów bezpieczeństwa czynnego Lexus Safety System +, która obejmuje układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z funkcją wykrywania pieszych, rowerzystów i motocyklistów, asystenta utrzymania pasa ruchu z korektą toru jazdy, układ rozpoznawania znaków oraz system ostrzegający o zmęczeniu kierowcy, a listę wyposażenia uzupełniają kamera cofania oraz aktywny tempomat działający w pełnym zakresie prędkości. Bardzo przydatny jest system zapobiegający otwarciu drzwi w sytuacji, gdy po tej samej stronie nadjeżdża inny pojazd. Gdy czujniki to wykryją – blokują na chwilę zamek. Samo otwieranie drzwi wymaga pewnego przyzwyczajenia – zamiast tradycyjnej klamki pociąganej do siebie mamy sensor, wystarczy go lekko pchnąć palcem i drzwi otwarte.

Lexus RX / Lexus

Lexus tnie ceny nawet o 72 tys. zł. Ile kosztuje Lexus RX?

Najtańszy Lexus RX 350h w bazowej wersji Elegance kosztuje teraz od 299 900 zł. To o 53 900 zł taniej niż w regularnym cenniku. Z kolei RX 350h F Sport Design to wydatek od 330 300 zł zamiast 389 900 zł, co oznacza, że w kieszeni zostaje 59 600 zł względem ceny podstawowej. Jeszcze bardzie potaniał wariant RX 350h Omotenashi - samochód kosztuje od 362 500 zł, czyli o 65 400 zł mniej.

Testowy Lexus RX 450h+ F Sport Design kosztuje obecnie od 390 100 zł. Wcześniej cennik przewidywał 449 900 zł, czyli hybryda z wtyczką staniała o 59 800 zł.

Największa obniżka dotyczy topowego RX 500h w wersji F Sport Edition - z 470 900 zł obcięto 72 tys. zł. Ostateczna cena tego SUV-a to 398 900 zł.

Lexus RX 450h+ / Tomasz Sewastianowicz

Lexus RX 350h, RX 450+ i RX 500h - dane techniczne i osiągi

WERSJE RX 350h RX 450h+ RX 500h
Typ HEV PHEV HEV
Silnik 2,5-litrowy, rzędowy, 4-cylindrowy 2,5-litrowy, rzędowy, 4-cylindrowy 2,4-litrowy, rzędowy, 4-cylindrowy z turbodoładowaniem
Typ baterii Niklowo-wodorkowa Litowo-jonowa Niklowo-wodorkowa
Moc maksymalna (KM/kW) 250/184 309/227 371/273
Przekładnia Hybrydowa Hybrydowa 6-biegowa, automatyczna
Napęd 4x4 E-Four E-Four DIRECT4
Przyspieszenie 0-100 km/h 7,9 s 6,5 s 6,2 s
Emisje CO2 (WLTP - g/km) 142-149 24-26 182-189
Zużycie paliwa (WLTP - l/100km) 6,3-6,6 1,1-1,2 8,0-8,3
Lexus RX 450h+ / Lexus
Lexus RX 450h+ / Lexus
Lexus RX 450h+ / Lexus
Lexus RX 450h+ / Lexus
Lexus RX 450h+ / Lexus
Lexus RX 450h+ / Lexus
Lexus RX 450h+ / Lexus
Lexus RX 450h+ / Tomasz Sewastianowicz