Tyski zakład Fiat Auto Poland trafił pod lupę grupy ekspertów, którzy sprawdzali fabrykę pod kątem stosowania najlepszych i najskuteczniejszych metod zarządzania procesem produkcyjnym według WCM (World Class Manufacturing - Produkcja Klasy Światowej, czyli międzynarodowa metodologia organizacji cyklu produkcyjnego i zarządzania). Po zakończonym audycie kontrolerzy przyznali polskiej fabryce Fiata złoty medal w światowej klasyfikacji World Class Manufacturing.

Reklama
Fiat / Ireneusz KAZMIERCZAKFAP Tychy

Zakład w Tychach rozpoczął swoją działalność w 1975 roku, a dzięki ogromnym inwestycjom dokonanym na przestrzeni lat, stał się jednym z najnowocześniejszych zakładów produkujących samochody na świecie. Złoty medal World Class Manufacturing dla zakładu Fiat Auto Poland to bardzo duże wyróżnienie dla pracowników tyskiej fabryki, za jakość pracy, profesjonalizm i organizację procesu produkcyjnego. Dzięki m.in. takim fachowcom, tak ocenianym - tak chętnie są kupowane w 68 krajach świata samochody made in Tychy FAP - powiedział portalowi dziennik.pl Bogusław Cieślar, rzecznik prasowy Fiata.

Cieślar dodaje, że WCM jest stosowany przez wiele liczących się na świecie producentów. Jego metodologia obejmuje wszystkie aspekty procesu produkcyjnego, w tym bezpieczeństwo, systemy kontroli jakości i utrzymania ruchu, optymalizację procesów logistycznych oraz organizację miejsca pracy.

Przypominamy, że w fabryce w Tychach aktualnie jest produkowany: fiat 500, abarth 500, lancia ypsilon i ford ka.

Reklama

Oprócz tyskiej fabryki Fiat Auto Poland, w Polsce znajduje się też inny zakład Fiata, który otrzymał to wyróżnienie w 2012 roku: Fiat Powertrain Technologies w Bielsku-Białej, gdzie produkowane są silniki: 1.3 Multijet (diesel) oraz 0.9 TwinAir (benzyna).

Reklama

Zgodnie z systemem WCM, audytorzy dokonują okresowych ocen, aby sprawdzić rezultaty osiągnięte przez zakład, a po ich zakończeniu przyznawana jest punktacja skali od 0 do 100. Proces usprawnienia wg WCM przewiduje trzy poziomy pośrednie - brązowy, srebrny i złoty oraz ostatni, finalny: World Class Level.

Od 2006 roku do dnia dzisiejszego prawie wszystkie zakłady Fiata zostały objęte programem World Class Manufacturing i 58 z nich otrzymało w ostatnich latach przynajmniej jedno wyróżnienie od WCM Association.

Przed tyskim zakładem, w ostatnich tygodniach złoty medal WCM odebrał też turecki zakład Fiata Tofas w Bursie. W czerwcu tego roku identyczne wyróżnienie zostało przyznane innemu zakładowi Fiata w Pomigliano d’Arco koło Neapolu.