Ile kosztuje benzyna 95? Tankowanie nie będzie przyjemne

Ceny benzyny, oleju napędowego oraz gazu LPG zapowiada najnowszy raport analityków. Jakie kwoty powitają kierowców od 22 marca 2024 roku?

– Wiosenne tankowanie z pewnością nie będzie przyjemne dla posiadaczy z aut z silnikiem benzynowym. (…) To właśnie benzyny są tym paliwem, które ostatnio podrożało najbardziejzauważają analitycy e-petrol.pl. Oto szczegóły zmian w kosztach tankowania…

Reklama

Zmiany cen paliw od 21 marca, najbardziej drożeje benzyna

Wzrost cen paliw na stacjach to efekt podwyżek w sprzedaży hurtowej. Najbardziej zdrożała benzyna 98 – obecnie kosztuje średnio 7,09 zł/l, to o 10 groszy więcej niż przed tygodniem.

Benzyna 95 w cenie 6,43 zł/l jest o 4 grosze droższa niż przed tygodniem. Diesel zdrożał o 2 grosze do poziomu 6,69 zł/l. Gaz LPG pozostaje w cenie 2,89 zł/l.

Paliwo Cena od 22 marca 2024 roku Zmiana
Benzyna 95 6,43 zł/l drożej o 4 grosze
Benzyna 98 7,09 zł/l +10 groszy
Diesel czyli olej napędowy 6,69 zł/l +2 grosze
Gaz LPG 2,89 zł/l bez zmian
Reklama

Benzyna drożeje w hurcie i to jest zła wiadomość

Ropa naftowa drożeje i będzie drożeć. Analitycy wśród przyczyn takiej sytuacji wskazują m.in. skuteczne ataki Ukraińców na obiekty sektora naftowego w Rosji, które mogą ograniczyć produkcję paliw. Nie pomagają też napięcia polityczne związane z konfliktem na Bliskim Wschodzie. Do tego w USA po kilku tygodniach wzrostów obniżyły się zapasy ropy.

– Spadają też zapasy benzyn za oceanem, co przed zbliżającym się sezonem letnich wyjazdów może oznaczać powody do niepokoju dla tankujących. Szczególnie, że prognozy wskazują na przyspieszający wzrost zapotrzebowania na paliwazauważają eksperci.

Ile kosztuje paliwo? Nowe ceny benzyny, oleju napędowego i LPG w województwach

Benzyna 95 jest obecnie najtańsza na Śląsku – kosztuje średnio 6,33 zł/l. Także w województwie śląskim Diesel i gaz LPG są najbardziej atrakcyjny cenowo – za te paliwa trzeba zapłacić odpowiednio 6,57 zł/l i 2,57 zł/l. Benzyna 98 z ceną 6,98 zł/l kosztuje najmniej w województwie łódzkim.

Za to kierowcy na Podlasiu nie mają powodów do radości – tu benzyna 95 jest najdroższa w kraju i kosztuje średnio 6,57 zł/l. Szlachetniejsza benzyna 98 z ceną na poziomie 7,26 zł/l najwięcej kosztuje na Mazowszu. Diesel ma najwyższe ceny w województwie lubelskim – za litr oleju napędowego trzeba zapłacić 6,77 zł. Gaz LPG jest najdroższy w województwie zachodniopomorskim. Litr tego paliwa kosztuje od 2,99 zł.

Tankowanie samochodu / Tomasz Sewastianowicz