Kolejne akty oskarżenia w sprawie Mafii Paliwowej. Prokuratura Apelacyjna w Krakowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem członkom mafii paliwowej. Zdaniem śledczych przedsiębiorcy z Małopolski od 2002 roku do 2005 wprowadzili na rynek niepełnowartościowe paliwo o wartości 60 milionów złotych.

Reklama

Oskarżeni odbierali z Rafinerii Trzebinia niepełnowartościowe oleje czyli m.in. tzw. flonaft, olej opałowy, olej technologiczny, olej do wyrobów ceramicznych. Następnie trafiały one na rynek jako paliwo - powiedział dziennikowi.pl Piotr Kosmaty z prokuratury apelacyjnej w Krakowie.

Jaki był mechanizm?

Oskarżeni obracali fikcyjnie fakturami za pomocą sieci firm, tak aby finalnie na fakturze znajdował się informacja, że jest to olej napędowy. Z taką dokumentacją rozprowadzali fałszowane paliwo już na stacje benzynowe. W ten sposób wprowadzili na rynek 30 milionów litrów oleju napędowego - mówi Piotr Kosmaty.

Ponadto oskarżono ich o udział w praniu brudnych pieniędzy na kwotę 8 milionów złotych. Mężczyźni przyznali się do postawionych zarzutów. Chcą dobrowolnie poddać się karze.

Fałszywy olej uszkadzał silniki diesla

Reklama

Paliwo było wprowadzane do obrotu poprzez hurtownie i stacje benzynowe na terenie Małopolski, Śląska i Podkarpacia. Mamy dowody na to, że paliwo takie uszkadzało filtry w nowoczesnych silniach wysokoprężnych. Temperatura krzepnięcia podrobionego paliwa jest dużo wyższa niż oleju napędowego, co w efekcie prowadzi do szybszego wytrącania się kryształków parafiny a to skutkuje zatykaniem filtrów paliwa - wyjaśnił w rozmowie z portalem dziennik.pl Piotr Kosmaty z prokuratury apelacyjnej w Krakowie.

Jak dodaje Piotr Kosmaty sprawa Mafii Paliwowej w prokuraturze zmierzą ku końcowi. W tym roku planujemy jeszcze oskarżyć co najmniej kilkanaście osób. Wtedy będzie można powiedzieć, że wątek tak zwanej mafii paliwowej zostanie procesowo zakończony i skierowany do sądu.

Akty oskarżenia mają dotyczyć również udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. W sumie w sprawie oskarżonych zostało 60 osób, 20 z nich zostało prawomocnie skazanych.