Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw, którym jutro zajmie się rząd. Zgodnie z propozycjami Ministerstwa Gospodarki za brak takiej informacji będzie groziła kara grzywny. Informacje o zawartości biokomponentów w paliwie mają być umieszczone w miejscu ogólnodostępnym, tak aby kierowcy łatwo mogli je przeczytać.

Reklama

Zgodnie z propozycjami na dystrybutorach, które zawierają paliwo o zawartości powyżej 5 proc. biokomponentów, należy podać udział procentowy estrów bądź bioetanolu. Ma się pojawić także informacja przypominająca kierowcom o konieczności upewnienia się, czy dane paliwo, które zawiera określoną zawartość bioetanolu bądź estrów, może być stosowane w ich pojazdach. Nie każdy silnik toleruje dużą zawartość biokomponentów.

Podobne informacje mają widnieć także na dystrybutorach służących do tankowania oleju napędowego o zawartości powyżej 7 proc. biokomponentów. Obecnie podobne informacje są tylko na dystrybutorach z biopaliwem.