W ocenie wiceprezydenta stolicy Jarosława Jóźwiaka szczyt jest "prestiżowym wydarzeniem", który spowoduje, że "oczy całego świata będą skierowane na Warszawę, na Polskę". - Goszcząc tak ważne wydarzenie, chcieliśmy się do niego bardzo dobrze przygotować - zapewnił podczas czwartkowej konferencji.

Reklama

Dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor poinformowała, że przygotowując się do tego typu imprez, miasto zawsze rozpoczyna prace od analizowania zagrożeń. - Zawsze przygotowujemy się tak, jakby to była pierwsza impreza i najważniejsza, którą mamy do przeprowadzenia - zapewniła. Dodała, że miasto ściśle współpracuje z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za właściwy poziom bezpieczeństwa w kraju.

Ponadto Gawor poinformowała, że wokół Stadionu PGE Narodowy stanie płot, który będzie dodatkowym zabezpieczeniem miejsca obrad. - Będzie to strefa zero, która będzie chroniona przez służby mundurowe - dodała.

Media

Dyrektor ZTM Wiesław Witek powiedział, że w dniach 7-9 lipca będą wprowadzone duże zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej. Od 7 lipca, od godz. 9 do 9 lipca, do godz. 18 z ruchu zostanie wyłączone: Wybrzeże Szczecińskie (na odcinku od mostu Poniatowskiego do mostu Świętokrzyskiego), Wał Miedzeszyński (na odcinku od ul. Zwycięzców do mostu Poniatowskiego), al. Zieleniecka, ul. Zamoyskiego (na odcinku od ul. Towarowej do ul. Sokolej), rondo Waszyngtona, al. Waszyngtona (od ul. Saskiej do ronda Waszyngtona) i ul. Grzybowska (od ul. Towarowej do ul. Królewskiej).

Media

Z kolei od godz. 8 w dniu 8 lipca, do 9 lipca, do godz. 20 warszawiacy nie pojadą Al. Jerozolimskimi (od ul. Chałubińskiego do mostu Poniatowskiego), mostem Poniatowskiego i al. Poniatowskiego, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, ul. Miodową (od Krakowskiego Przedmieścia do ul. Senatorskiej) oraz ul. Królewską (od Krakowskiego Przedmieścia do Marszałkowskiej).

Wprowadzone zostaną także zakazy zatrzymywania pojazdów wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Znaki zakazu staną na Pradze-Południe m.in. na Wale Miedzeszyńskim, ul. Jakubowskiej, Sokolej, Zamoyskiego; na Ochocie w Alejach Jerozolimskich, na ul. Tarczyńskiej, Dalekiej, Krzyckiego, Raszyńskiej, Żwirki i Wigury; na Woli m.in. na ul. Wroniej, Łuckiej, Ciepłej, Grzybowskiej, al. Jana Pawła II; w Śródmieściu m.in. w Alejach Jerozolimskich, na ul. Podwale, Senatorskiej, Emilii Plater, Konopnickiej, Śliskiej, Sosnowej, Nowogrodzkiej, Kruczej i Królewskiej.

Media
Reklama

Autobusy i tramwaje - jak wyjaśniał Witek - będą kierowane objazdami. W tym okresie nie będzie funkcjonować stacja kolejowa Warszawa Stadion oraz stacja metra Stadion Narodowy. Jóźwiak zwrócił uwagę, że mieszkańcy mogą mieć także problem z dotarciem na Lotnisko Chopina, ponieważ ul. Żwirki i Wigury będą przejeżdżać zagraniczne delegacje. Wiceprezydent stolicy apelował, aby warszawiacy w trakcie trwania szczytu korzystali z komunikacji miejskiej oraz pociągów.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem jego sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich, m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.