Wzmożone kontrole na drogach zapowiadają policjanci z drogówki. Stanowczo przestrzegają przed siadaniem za kierownicą po alkoholu. To zagrożenie nie tylko dla siebie i bliskich, ale dla wszystkich uczestników ruchu - przypomina Iwona Kuc z Komendy Głównej Policji. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, nie ma bowiem bezpiecznej dawki alkoholu. Nawet jedno piwo może zaburzyć naszą koncentrację na drodze. Osoby, które przekroczą dopuszczalną zawartość alkoholu we krwi, będą natychmiast eliminowani z dróg.

Reklama

W długą drogę ruszą też autokary i busy. O dodatkową kontrolę na miejscu ich wyjazdu, można poprosić pracowników Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jego rzecznik, Alvin Gajadhur informuje, że takie przeglądy uwzględniają wiele aspektów bezpieczeństwa. Inspektorzy sprawdzą stan techniczny pojazdu oraz kondycję kierowców. Bardzo ważny jest bowiem wypoczynek. Bez przerw prowadzić można 4,5 godziny. Łącznie, w trakcie doby, nie można kierować dłużej, niż 9-10 godzin.

Podczas majówki, ograniczenia czekają kierowców tirów. Od dziś nie będą oni mogli prowadzić swoich pojazdów między 18 a 22. Długość zakazu wydłuży się 1 i 3 maja. Wówczas będzie on obowiązywać od godziny 8.