Rząd nie planuje wprowadzić wyświetlaczy odmierzających czas do zmiany świateł na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych – to odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIR) na interpelację poselską (nr 24 101).

Reklama

Marcin Kierwiński (PO) wskazał w niej, że sygnalizatory świetlne pokazujące dodatkowo liczbę sekund, które pozostały do zmiany światła, są stosowane w różnych miastach Europy, a także w niektórych miejscach w Polsce. Jego zdaniem taka informacja jest przydatna dla kierowców i dla pieszych.

MIR wskazał jednak, że obecne przepisy nie dopuszczają takiego rozwiązania. Według resortu mogłoby ono negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, np. skłaniając kierowców do przekraczania skrzyżowań z nadmierną prędkością. MIR twierdzi, że takie wyświetlacze mają uzasadnienie jedynie podczas robót drogowych, gdy ruch odbywa się wahadłowo. Ponadto koszty opracowania projektów organizacji ruchu stanowiłyby dodatkowe obciążenie finansowe dla samorządów i budżetu państwa. Z tych powodów MIR nie planuje zmian.