Dyżurny synoptyk Instytutu Maria Waliniowska wyjaśnia, że za załamanie pogody odpowiedzialny jest niż, który napływa nad zachodnio - południową Polskę znad Czech. W nocy w pasie od Dolnego Śląska, przez Małopolskę, po Podkarpacie i Roztocze ma padać śnieg, deszcz ze śniegiem i deszcz, przejściowo marznący, powodujący gołoledź. Na pozostałym obszarze kraju będzie padał śnieg. W zachodniej połowie Polski w nocy może napadać od 5 do 15 centymetrów.

Reklama

Maria Waliniowska w związku z załamaniem pogody apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożność podczas jazdy wieczorem i w nocy. Jak tłumaczyła, wszędzie będą trudne warunki jazdy, na zachodzie i południu może występować gołoledź, a na północy śnieżyce, ograniczające widzialność.

W nocy będzie zimno. Temperatura minimalna od minus 9 stopni na Suwalszczyźnie, około minus 4. w centrum kraju do 0°C na obszarze od Opolszczyzny po Małopolskę. Będzie też wiał silny wiatr w porywach od 55 kilometrów na godzinę na południowym wschodzie Polski do 70 kilometrów na zachodzie i północy, a na wybrzeżu w porywach do nawet 80 kilometrów.