W 2011 roku według danych Komendy Głównej Policji odnotowano 11 220 wypadków z udziałem pieszych (27,9 proc. wszystkich wypadków), w których zginęło 1419 osób (33,9 proc. wszystkich śmiertelnych ofiar). Aż 10 568 odniosło obrażenia ciała (21,3 proc. ogółu). Piesi są więc jak wskazują dane bardzo liczną grupą ofiar, a w kolizji z pojazdem są narażeni na znacznie większe niż kierujący niebezpieczeństwo. Średnia liczba wypadków śmiertelnych w wyniku kolizji samochodu z pieszym w ostatnich latach wahała się na bardzo wysokim poziomie - pomiędzy 40 proc. a 45proc.

Reklama

Jak przeżyć na drodze?

Brak odblasków to ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla pieszych, ale także dla… kierowców, tych którzy na chwilę opuścili pojazd chcąc zaczerpnąć świeżego powietrza czy z powodu awarii samochodu. Czas od opuszczenia pojazdu do momentu ustawienia ostrzegawczego trójkąta to bardzo niebezpieczny moment, który w razie braku odpowiedniej widoczności pechowego kierowcy może zakończyć się tragicznie. Kamizelki odblaskowe, znacznie takie niebezpieczeństwo niwelują, wystarczy tylko mieć je pod ręką w samochodzie.

Elementy odblaskowe pozwalają zauważyć pieszego w światłach samochodu z odległości 150 metrów, a to już 7 sekund na odpowiednią reakcję i uniknięcie tragedii. Co ważne - założenie "odblasków" zwiększa odległość, z której jesteśmy widoczni, gdy kierowca nadjeżdżającego samochodu użyje długich świateł, dzięki powstaniu efektu refleksów nawet do około 1000 metrów.

- Chcąc przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i kierowców pod hasłem „bądź widoczny na drodze” przygotowaliśmy kilka tysięcy bezpłatnych kamizelek odblaskowych. Będą dostępne pomiędzy 19.11 a 16.12 w akcji promocyjnej prowadzonej na stronie www.pomoc-fachowcow.pl. Kamizelki dostaną wszyscy, którzy dokonają w tym okresie zakupu rocznej polisy samochodowego ubezpieczenia assistance - mówi Agnieszka Walczak, z Mondial Assistance.

Pora roku nie jest przypadkowa. Najwięcej wypadków z udziałem pieszych tradycyjnie już ma miejsce w miesiącach jesienno-zimowych - w 2011 roku najwięcej w grudniu - 1772 wypadki. W całej Polsce aż 27 proc. wszystkich wypadków ma miejsce w trakcie zimowych miesięcy (dane KGP).

- Słabsza widoczność po zmierzchu, szczególnie osób pozbawionych odblasków lub jakichkolwiek elementów świetlnych dramatycznie zwiększa ryzyko potrącenia. Osoba z kamizelką odblaskową po prostu daje szansę - kierowcy na ominięcie go, a sobie na przeżycie. Zależy nam na kształtowaniu pożądanych nawyków właściwego zachowania się na drodze, a działania mające na celu zwiększanie bezpieczeństwa to zasadniczy element naszej pracy, bo same polisy assistance służą zwiększaniu komfortu i bezpieczeństwa - dodaje Agnieszka Walczak z Mondial Assistance.

Z kroniki wypadków...

Pierwsza piesza ofiara śmiertelna w wypadku samochodowym to 44-letnia mieszkanka Londynu, gospodyni domowa, która zginęła w dzielnicy Cristal Palace 17 sierpnia 1896 roku. Koroner po wydaniu aktu zgony wyraził nadzieję, że "podobna rzecz nie wydarzy sie już nigdy".

Pierwszy wypadek samochodowy z udziałem pieszego w Polsce - 01.03.1926 roku - samochód najechał na chodnik, którym szedł 81-letni mieszkaniec wsi Konopki. Mężczyzna w wyniku odniesionych obrażeń zmarł w szpitalu.

Reklama