Inżynieria, nadzór, bezpieczeństwo, edukacja - z tych czterech obszarów będzie się składał Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ma on powstać do końca 2012 r. - poinformował minister transportu Sławomir Nowak.

Reklama

Jak wyjaśnił minister każdy z czterech obszarów programu będzie miał swojego "lidera". Na przykład w zakresie bezpieczeństwa będzie nim policja, a w przypadku inżynierii - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wszystkie drogi, które będziemy robić od teraz będą podporządkowane bezpieczeństwu ruchu drogowego. Będą odpowiednie lewoskręty, ronda, tak, aby ruch drogowy był coraz bezpieczniejszy - powiedział w Krakowie Nowak.

Podkreślił on rolę edukacji, za tę część programu będzie odpowiadać Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ma ona otrzymać dodatkowe kompetencje.

Mamy cały czas słabą jakość dróg, to poprawiamy. Jest dalej bardzo dużo pijanych kierowców, ale statystyki pokazują, że i w tym zakresie jest poprawa. Jednak obecnie największym zabójcą jest prędkość i z tym zdecydowanie będziemy walczyć - dodał minister.

Zapowiedział zwiększenie liczby fotoradarów na polskich drogach i większe grzywny za zbyt szybką jazdę.

Dziś polska jest niechlubnym liderem w Unii Europejskiej jeśli idzie o ilość zabitych, o stan bezpieczeństwa na drogach. Mamy bardzo niską kulturę jazdy - podkreślił.

Minister Nowak był gościem debaty poświęconej bezpieczeństwu ruchu drogowego, która odbyła się w środę w Krakowie. Zorganizowała ją fundacja Instytut Studiów Strategicznych.