Inne
Reklama

Mazda Motor Poland, we współpracy z firmą Castrol Polska oraz klubami MX-5 Klub Polska i MazdaSpeed, uczcili XX-lecie modelu organizując zlot, będący częścią ostatniej rundy Gecko Cup, czyli mistrzostw Polski w wyścigach równoległych na 1/4 mili.

>>>Zobacz, kto robi najlepsze i najgorsze auta

Inne

Spotkanie rozpoczęło się na Placu Bankowym w Warszawie. Przybyło tam 185 Mazd MX-5. Kolumna samochodów pod eskortą policji przejechała przez centrum miasta i udała się w stronę lotniska na Bemowie. Bezpośrednio na płytę lotniska przyjechało kilkanaście samochodów. Łącznie w spotkaniu wzięło udział 200 Mazd MX-5, co mile zaskoczyło organizatorów i przewyższyło znacznie wcześniejsze oczekiwania.

Inne

O znalezienie dwóch identycznych samochodów było trudno. Klubowicze dumnie prezentowali swoje MX-5, podkreślając własny wkład w jak najlepsze utrzymanie samochodów, nawet tych 20-letnich i staranne przygotowanie ich do startów w wyścigach. Maski najmocniejszych samochodów skrywały nawet turbodoładowane silniki o mocy sięgającej 240 KM.

Inne

Deklaracje posiadaczy MX-5 potwierdziły czasy osiągnięte w sprincie na 1/4 mili. Samochód Pawła Michalczuka pokonał konkursowy dystans w doskonałym czasie 13,569 sekundy. Drugi w stawce Krzysztof Kisielewski uzyskał czas 14,571 sekundy. Puchar za trzecie miejsce odebrał Janusz Sochański, który pokonał ćwierć mili w 14,684 sekundy.

Inne

Kilkudziesięciu zlotowiczów spróbowało swoich sił w Rozecie Wróbla - sprawnościowej próbie premiującej nienaganną technikę jazdy. Najszybszym zawodnikiem był Marcin Juda, który pokonał konkurentów ze znaczną przewagą.

>>>Jedyna taka Mazda na świecie!

Przeprowadzono także konkurs na najstarsze i najpiękniejsze auto zlotu oraz samochód o największym przebiegu. Najstarsza okazała się Mazda MX-5 wyprodukowana w 1989 roku i zarejestrowana w 1990 roku. Rekordzistą w kategorii Mazdy MX-5 o największym przebiegu był samochód z licznikiem wskazującym 241 tys. kilometrów.