"Elektryczny smart zadebiutuje na wrześniowych targach we Frankfurcie. Oficjalna sprzedaż ruszy na początku października - także nad Wisłą. Fizycznie auto w Polsce pojawi się w listopadzie. Niestety trudno w tym momencie ocenić rynek na ten samochód. Nieznana jest jeszcze jego cena i ostateczne parametry techniczne. Z zasięgiem około 100 km na pewno pozwoli jednak na wygodne poruszanie się po naturalnym środowisku smarta, czyli po mieście." - powiedział DZIENNIKOWI Piotr Wójcik z działu prasowego Mercedes-Benz Polska.

>>>166 zł za centymetr auta…

Reklama

Prototypowy model zbudowany przez Brabusa i pokazany minionej wiosny na wystawie w Genewie miał zamontowany pod podłogą zespół baterii i silnik elektryczny zamiast motorka spalinowego. Po przejechaniu 40 km można było uzupełnić akumulatory do pełna w 4 godziny z gniazda garażowego. Naładowanie od zera pod korek trwało 8 godzin. Jak obliczyły mądre głowy ze smartaprzejechanie 100 km takim autem kosztowało 2 euro (ok. 8 zł). Ile z prototypu przejmie samochód produkcyjny dowiemy się już we wrześniu…

Chwilę potem dowiemy się też, czy elektryczny samochodzik dla dwojga przypadnie do gustu polskim kierowcom. Dużo będzie zależeć od ceny i co ważniejsze - łatwości "tankowania". OK. jeśli fortwo postanowi kręcić się przez jakieś 99 km po mieście by na ładowanie wrócić do domu - nocne ładowanie i rano można ruszać w drogę.

Ale co stanie się gdy trasa będzie dłuższa? Jak nic potrzebne są punkty ładowania - takie elektryczne "stacje paliw". Na razie wiadomo, że producenci pracują nad wymyśleniem wspólnego standardu m.in. wtyczek którymi będzie się podłączać nie tylko smarty ale też i inne auta na prąd. Gdy wreszcie zdecydują jak ma być zakończony kabel wówczas elektryczne samochody dodadzą gazu, ale nie zepchną z drogi aut spalinowych.

>>>Oto jest - Nissan ładowany z gniazdka

"Samochody na prąd w 2020 roku będą miały 10 proc. udział w rynku. Reszta będzie należała do pojazdów o tradycyjnych napędach" - powiedział Carlos Ghosn, prezes i dyrektor naczelny Nissana podczas prezentacji elektrycznego nissana leaf.