Według analizy danych zgromadzonych przez firmę TomTom, kierowcy w Brukseli, każdego dnia muszą liczyć się z opóźnieniami sięgającymi 37,7 proc. na wszystkich głównych drogach miasta.Stolica Unii Europejskiej tylko nieznacznie wyprzedziła w tej klasyfikacji Warszawę i Wrocław, które uplasowały się odpowiednio na drugiej i trzeciej pozycji.

Reklama

Wynik badań nie jest także pozytywny dla Wielkiej Brytanii - londyńczycy będą pewnie zdziwieni, że ich miasto znalazło się dopiero na czwartym miejscu. Co ciekawe w pierwszej dziesiątce znalazły się również Edynburg i Belfast.

Zdecydowanie więcej przyjemności daje podróżowanie po miastach Francji - jeśli przebrniemy przez Paryż i Marsylię, reszta francuskich miast nie powinna sprawiać większych komunikacyjnych problemów. Biorąc pod uwagę Niemcy, najwyraźniej nie tylko ich doskonałe autostrady sprawiają, że podróżowanie u naszych zachodnich sąsiadów jest płynne i przyjemne - Monachium, najbardziej zakorkowane niemieckie miasto, znajduje się dopiero na 28 miejscu zestawienia. Tak duże miasta jak Essen, Hamburg, Stuttgart, Kolonia, Dusseldorf czy Berlin znalazły się dopiero między trzydziestą pierwszą a trzydziestą ósmą pozycją.

Krainy szczęśliwych kierowców

Mieszkańcy Hiszpanii oraz Skandynawii mają największą szansę na uniknięcie korków. Jedynie trzy skandynawskie miasta znalazły się w pierwszej dwudziestce przytaczanego zestawienia - Oslo na miejscu szesnastym z 26 procentowym zakorkowaniem dróg, podczas gdy Sztokholm może pochwalić się zakorkowaniem ulic sięgającym jedynie 3 proc.Zobacz, gdzie utkniesz w korku - czytaj dalej>>>

Wyniki badań powinny też zmienić nasze wyobrażenia o Hiszpanach trąbiących na siebie zaciekle w korkach - problem zatkanych ulic wydaje się tam znikomy. Barcelona zajęła w zestawieniu siedemnaste miejsce, a pozostałe hiszpańskie miasta ulokowały się na jeszcze dalszych miejscach. Najmniej zakorkowanym z nich jest Saragossa, gdzie jedynie 1,5 proc. dróg jest nadmiernie zatłoczonych.

W jaki sposób powstał ranking

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie informacji dotyczących prędkości z jaką samochody przemieszczają się po miejskich sieciach dróg. TomTom zebrał te dane anonimowo od tysięcy kierowców używających na co dzień urządzeń nawigacyjnych marki TomTom. Kiedy kierowcy jechali wolniej o więcej niż 70 proc. od aktualnego limitu prędkości, droga lub ulica zostawała uznana za zatłoczoną.

Wszystkie dane zebrane podczas badania służą także do aktualizacji technologii IQ Routes, służącej do wyznaczania najszybszych tras w i poza miastem, niezależnie od dnia i godziny w których podróżujemy. Technologia IQ Routes jest integralną częścią wszystkich map w nawigacjach TomTom.

Pełna lista najbardziej zatłoczonych i zakorkowanych europejskich miast:

1. Bruksela

2. Warszawa

3. Wrocław

4. Londyn

Reklama

5. Edynburg

6. Dublin

7. Belfast

8. Marsylia

9. Paryż

10. Luksemburg

Zobacz, gdzie utkniesz w korku - czytaj dalej>>>11. Mediolan

12. Rotterdam

13. Birmingham

14. Rzym

15. Amsterdam

16. Oslo

17. Barcelona

18. Budapeszt

19. Neapol

20. Poznań

Zobacz, gdzie utkniesz w korku - czytaj dalej>>>21. Łódź

22. Turyn

23. Palermo

24. Praga

25. Genewa

26. Cardiff

27. Wiedeń

28. Monachium

29. Leeds

30. Kraków

Zobacz, gdzie utkniesz w korku - czytaj dalej>>>31. Essen

32. Hamburg

33. Lizbona

34. Sheffield

35. Stuttgart

36. Kolonia

37. Dusseldorf

38. Berlin

39. Tallin

40. Helsinki

Zobacz, gdzie utkniesz w korku - czytaj dalej>>>41. Norymberga

42. Madryt

43. Frankfurt

44. Hanower

45. Glasgow

46. Brema

47. Kopenhaga

48. Bratysława

49. Sewilla

Zobacz, gdzie utkniesz w korku - czytaj dalej>>>50. Brno

51. Wilno

52. Lipsk

53. Drezno

54. Dortmund

55. Malaga

56. Sztokholm

57. Zagrzeb

58. Walencja

59. Saragossa