Inne
Reklama

Autorem ujęć do edycji 2009 jest amerykański fotograf Peter Beard. Czym chce nas zaskoczyć artysta? Tym razem włoska superprodukcja zawędrowała do Afryki. Dzika przyroda delty rzeki Okawango i Pustynia Kalahari w Botswanie posłużyła za tło elitarnej publikacji.

Jak zawsze kalendarz Pirelli niesie ze sobą misję - najnowsze, 36. już wydanie, ma uzmysłowić światu problem wyniszczającej eksploatacji naturalnych zasobów Czarnego Kontynentu. Obiektyw mistrza ukazuje nadużycia, jakich człowiek dopuścił się na przyrodzie. Beard ma ogromne doświadczenie w fotografowaniu Afryki - robi to od blisko 30 lat.

>>>Kalendarz Pirelli 2008 - perły orientu odkrytePierwszy plan? Nas najbardziej interesuje Małgosia Bela - polska modelka, która ma na koncie współpracę z najsłynniejszymi kreatorami mody (Calvin Klein, Donna Karan, Gucci, Jil Sander, Louis Vuitton, Valentino, Versace i Yves Saint Laurent). Zdobiła okładki "Vogue’a" w wielu krajach.

Zagrała główną rolę w filmie Małgorzaty Szumowskiej "Ono", za którą otrzymała nagrodę za najlepszą nieprofesjonalną rolę kobiecą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kijowie. Potem oglądaliśmy ją jako Hanię Tuszyńską w filmie "Karol. Człowiek, który został Papieżem". Wystąpiła też w drugiej części tego obrazu. Małgosia miała również epizod we "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego.

Oprócz pięknej Polki w kalendarzu Pirelli 2009 pojawią się inne, jak zawsze intrygujące, kobiety: Daria Werbowy, Emanuela de Paula, Isabeli Fontana, Lara Stone, Mariacarla Boscono, Rianne Ten Haken. Na pewno już je widzieliście.

Modelki pozowały w otoczeniu słoni, bagien i egzotycznej roślinności. Stroje od Johna Galliano i Azzedine Alaia raczej rozbierały, niż zakrywały ich ciała… Piękności wynurzają się z mgły niczym nagie nimfy, to znowu przypominają groźne, tajemnicze wojowniczki z dziewiczych lasów Afryki…

>>>Kalendarz Pirelli 2008 - zobacz galerię!

Kiedy zobaczymy oficjalne zdjęcia? Pirelli ujawnia, że światowa premiera kalendarza odbędzie się w listopadzie w Berlinie. Na Polski debiut musimy poczekać do pierwszych dni grudnia. Jednego możemy być pewni - efekt jak zwykle zaskoczy wszystkich.

Na koniec kilka słów o mistrzu obiektywu. Peter Beard zalicza się do największych twórców tego fachu. Jak mało który artysta naszych czasów zna się na fotografowaniu Afryki, która jest jego drugim domem. Autor słynnych pamiętników - przy jednym z nich współpracował z Andy Warholem. Na koncie ma także tournee z Trumanem Capote i zespołem Rolling Stones. Współtworzył książki z Jacqueline Onassis i Mickiem Jaggerem.

Afryka? Życie na Czarnym Lądzie pokazywał na zdjęciach i opisał w książkach. Zorganizował kilka głośnych wystaw poświęconych Afryce - nowatorskie ekspozycje wzbogacały przedmioty z tego kontynentu, ciała martwych słoni, wypchane zwierzęta i osobiste pamiątki artysty.

Jego fotografie obejmowały również świat mody. Miał duży udział w wykreowaniu dwóch supermodelek - Veruschki i Iman z Somali. Cóż, nic dziwnego, że Pirelli uległo takim referencjom.

>>>Kalendarz Pirelli - dzieje fotograficznej legendy - galeria