California to seksowne kształty spod ręki Pininfariny. Za naciśnięciem jednego guzika auto zmienia się w coupe lub spidera. Od pierwszego klik do ostatniego klak mija równo 14 sekund i twardy dach znika w bagażniku. Kufer przy rozłożonym sklepieniu mieści 360 litrów, w trybie toples pojemność zmniejsza się o 100 litrów.

Reklama

Kolor, w którym auto występuje na najnowszych zdjęciach, nazywa się Azurro California. To nie przypadek - właśnie taki lakier wybrano dla legendarnego spidera, który w 1962 roku wystąpił na wystawie samochodowej w Nowym Jorku. Podobno niebieska karoseria została później jedną z najpopularniejszych dla ferrari california z lat 60. ubiegłego wieku. Cóż, jak ferrari, to w jedynym słusznym kolorze - rosso corsa, czyli najczerwieńszej z czerwieni, no ostatecznie jeszcze giallo modena (kanarkowy żółty).

Californię rozpędzi 460 KM z widlastej ósemki 4.3 l - jeden litr daje ponad 100 koni mechanicznych. Motor siedzi z przodu, ale dla lepszego rozkładu masy został mocno przesunięty w kierunku kabiny. Na specjalnej stronie można posłuchać, jak brzmi galop ze stajni w Maranello.

Jubilerskie szlify w tunelu aerodynamicznym sprawiły, że siła docisku auta wynosi 70 kg przy 200 km/h. To dla bezpieczeństwa i ekstremalnej frajdy z jazdy.

Osiągi? Równie oszałamiające co wygląd - zryw do pierwszej setki trwa mniej niż 4 s. Pęd ujarzmi specjalny system kontroli trakcji F1-Trac. Pierwszy raz ferrari rozpędzi siedem biegów dwusporzęgłowej skrzyni. Włosi zachwalają, że czas redukcji przełożenia jest zerowy.

Przycisk Launch Control pomoże kierowcy dobrze wystartować - system da tyle momentu obrotowego na tylne koła, by nie palić gumy bez sensu. Wydajny układ hamulcowy firmy Brembo ma ceramiczne tarcze. Zawieszenie jest aluminiowe.

Samochód przetestował już szef wszystkich szefów w Ferrari, czyli Luca di Montezemolo. Prezydent wskoczył do californi i przejechał kilka kółek po torze Firano. Wrażenia? Streszczając - "mama mija!"

Oficjalna prezentacja nowego ferrari california nastąpi podczas październikowego salonu samochodowego w Paryżu. Tam gwiazda z Italii pokaże się w blasku fleszy.