Dacia lodgy glace - to najnowszy model marki słynącej z tanich samochodów. Auto na zdjęciach to sportowa zapowiedź wersji dla zwykłych zjadaczy chleba - cywilne wcielenie, które będzie dostępne u dilerów Dacii, zobaczymy w czasie marcowego salonu samochodowego w Genewie w 2012 roku. Wtedy właśnie rumuńska marka pochwali się rodzinnym vanem o nazwie lodgy.

Reklama
Inne / Bernard Bakalian

Prototyp powstał specjalnie do rywalizacji w zawodach serii Trophée Andros. Dacia wystartuje tam już trzeci raz, alepo raz pierwszy w historii Trophée Andros do wyścigów stanie samochód typu MPV.

Na starcie każdego wyścigu kolejnego sezonu pojawią się dwa samochody lodgy glace - jeden z nich poprowadzi Alain Prost, który zdobył tytuł wicemistrza Trophée Andros sezonu 2010 i 2011 za kierownicą dacii duster glace. W drugiej dacii zasiądzie jego syn Nicolas Prost oraz Evens Stievenart, kolega z zespołu Alaina Prosta i współzwycięzca finału na Stade de France.

Możliwości? Cena?Inne / Bernard Bakalian

Wyczynową dacię lodgy glace z modelem seryjnym łączy jedynie kształt karoserii. Reszta jest z zupełnie innej bajki - pod nadwoziem kierowców chroni klatka bezpieczeństwa. Całość opiera się na mocnej kratownicy przestrzennej. Auto od przedniego do tylnego zderzaka ma 4 001 mm długości. Szerokość wynosi aż 1900 mm. Rozstaw osi - 2500 mm. Lodgy waży 950 kg.

Inne / Bernard Bakalian

Sercem auta jest trzylitrowy widlasty sześciocylindrowy silnik zamontowane nad tylną osią. Kierowca tego pojazdu dostanie do ogarnięcia 355 KM i 360 Nm momentu obrotowego. Napęd trafia na cztery koła za pośrednictwem sześciostopniowej, sekwencyjnej skrzyni biegów z półki firmy Sadev. Z przodu i z tyłu zastosowano także mechanizmy różnicowe o ograniczonym poślizgu. Wszystkie cztery koła są skrętne.

Cena?Inne / Bernard Bakalian

Wyhamowaniem tej rozpędzonej masy zajmą się hamulce tarczowe (przód 300 mm, tył 265 mm średnicy) z 4-tłoczkowymi zaciskami Beringer.

Inne / Bernard Bakalian
Reklama

Dacia lodgy glace zadebiutuje w akcji 3 i 4 grudnia w Val Thorens - wtedy zaplanowano pierwsze zawody sezonu 2011-2012.

Inne / Bernard Bakalian

Produkcyjne auto powinno pojawić się do kupienia chwilę po prezentacji w Genewie. Za ile? Nad Wisłą dotychczasowa polityka Dacii wskazuje na to, że cena lodgy powinna być również atrakcyjna...