Zakończyła się trzecia edycja pierwszego polskiego rajdu na pustyni RMF Morocco Challenge 2011. Skończył się również pierwszy Wielki Narodowy Trening na Pustyni. Zawodnicy przejechali dwa ostatnie odcinki specjalne i przyjechali na zakończenie rajdu i metę ostatniego odcinka do ruin dawnego fortu Legii w okolicach miejscowości Missour.

Reklama

Skrócona trasa siódmego etapu rajdu w większości szybkimi szutrowymi trasami z dużą ilością kamieni, choć na zawodników czekało sporo niespodzianek, które były efektem burz z początku tygodnia. Część quedów zyskała nowy kształt, pojawiły się nowe skarpy i wyrwy w nawierzchni pustyni, a kilka wcześniejszych niespodzianek, takich, jak zerwane mosty wymagało od zawodników pełnej koncentracji do ostatnich minut ostatniego odcinka. Nie obyło się bez drobnych kontuzji i komplikacji. Tym razem Tomasz Kołodziej z Fun Riders po uderzeniu kamieniem z wyprzedzającego go quada doznał kontuzji palca. Pomimo bolesnego złamania dokończył etap.

Z trasy zwieziony został również jeden motocykl z niewielkimi uszkodzeniami. Dużo bardziej widowiskowo wyglądała usterka Macieja Albinowskiego, który stracił tylne koło i przedziurawił zbiornik paliwa w swoim quadzie. Szczęśliwie "Albin" nie ucierpiał w wyniku awarii, ale musiał ostatnie kilometry trasy dojechać już jako pasażer jednego z samochodów ewakuujących go z trasy.

Wieczorem, po zjechaniu wszystkich załóg i przebrnięciu aut z cateringiem przez rozmyty qued do fortu Legii przyszedł czas na nagrody dla uczestników. Nagrodę Fair play, za zachowanie i podejście do sportu otrzymał Marek Hopek, który po awarii swojego quada w drugim dniu rajdu, udostępnił innym zawodnikom części ze swojego quada. Dzięki jego poświęceniu kilku zawodników mogło dojechać do mety, a jego części dotarły nawet do podium.

Na którym miejscu skończyła rajd Iza Małysz?O sile trudności i wymaganiach wszystkich ukończonych odcinków trasy świadczy między innymi fakt, że kilka quadów, motocykli i samochodów dojechało do ostatniego obozu na lawetach lub kończyło rajd po drogach publicznych.

"Tak ekstremalnego RMF Morocco Challenge jeszcze nie było. Planowałem trudną trasę, ale nie przypuszczałem, że okaże się aż tak ekstremalna. Afryka nas zaskoczyła pogodą, która utrudniała jazdę. Dla mnie każdy kto dotarł do mety jest bohaterem." - przyznał na koniec rajdu Albert Gryszczuk, organizator rajdu.

Oto lista nagrodzonych zawodników w rajdzie RMF Morocco Challenge 2011:

Samochody - VIP
3 – Anna Dereszowska / Piotr Grabowski (69)
2 – Izabela Małysz / Karolina Małysz / Hubert Słok (66)

Reklama

Samochody – klasa sportowa
3 – Piotr Białkowski / Waldemar Gonciarz (59)
2 – Mariusz Andrych / Marcin Smidt (54)
1 – Piotr Sołtys / Bernard Afeltowicz (50)


Samochody – GT
2 – Dawid Wawrzeniuk / Janusz Gzik (72)
1 – Grzegorz Węglarz / Laryssa Najda-Węglarz (71)

Ciężarówki:
1 – Beata Sadowska / Piotr Domownik / Molgo Paweł (105)
1 – Sławomir Dudziński / Wojciech Białowąs (60)

Motocykle:
3 - Wojciech Rencz (1)
2 – Artur Zbikowski (15)
1 – Michał Zoll (16)


Quady
3 – Piotr Zeszuta (34)
2 – Marek Gluszek (36)