Adam Małysz wraz ze swym pilotem Rafałem Martonem weźmie udział w rozpoczynającym się w najbliższy piątek pustynnym rajdzie RMF Morocco Challenge. Załoga będzie ścigać się swoim przygotowywanym na rajd Dakar Mitsubishi Pajero.

Jednak największą sensację wzbudziła wiadomość o pierwszym starcie w terenie żony słynnego skoczka - Izy Małysz. Podobnie, jak kilka innych sław, takich, jak Anna Dereszowska i Piotr Zelt czy członkowie zespołu Blue Cafe, Iza Małysz pokona pustynię za kierownicą Mitsubishi Pajero.

Tegoroczna edycja rajdu RMF Morocco Challenge jest trzecią z kolei możliwością zmierzenia się polskich kierowców off-roadowych z afrykańską pustynią. Przed zawodnikami piaski pustyni, słone jeziora, kamienie i skały oraz wysoka temperatura.

"Trasa rajdu podobnie jak w ubiegłych latach przebiega w bardzo zróżnicowanych warunkach. Z pewnością najbardziej widowiskowe będą przejazdy po piaskach, ale to tylko część atrakcji. Każdy z zawodników musi być przygotowany również na pustynne warunki życia. Noclegi w namiotach, upał w ciągu dnia i zimne noce na pewno będą wyzwaniem." - powiedział Albert Gryszczuk, organizator rajdu RMF Morocco Challenge.

„Szczególnie ciekawie zapowiada się rywalizacja w grupach sportowych i kategorii VIP. W tym roku startujących w klasie VIP Anię Dereszowską i zespół RMF FM uzupełni zespół BlueCafe i niespodzianka tegorocznej edycji rajdu Iza Małysz. Panie w klasie VIP pojadą Mitsubishi Pajero, ale tylko z nazwy podobnymi do samochodu Adama Małysza.” – dodał Albert Gryszczuk.

Mitsubishi Pajero to najbardziej utytułowany samochód w historii rajdu Dakar - zwyciężył w nim 12-krotnie w tym 7 razy rok po roku. Trzy Mitsubishi Pajero przygotowane i użyczone do rajdu przez Polski oddział Mitsubishi Motors to seryjne samochody w limitowanej wersji Mont Blanc. Do napędu auta służy turbodoładowany silnik Diesla o pojemności 3.2 litra i mocy 200 KM, współpracujący z 5-biegową automatyczną przekładnią z systemem napędu na 4 koła Super Select 4WD z możliwością blokady tylnego mechanizmu różnicowego. Seria Mont Blanc została dodatkowo wyposażona między innymi w multimedialną stację Alpine z nawigacją i reflektory ksenonowe.


"Mitsubishi ma wielkie osiągnięcia i długą tradycję startów w rajdach terenowych, dlatego postanowiliśmy wesprzeć uczestników RMF Morocco Challenge przekazując do ich dyspozycji 3 Mitsubishi Pajero. Mamy nadzieję, że te pojazdy - znane z doskonałych własności terenowych -ułatwią zbieranie pierwszych offroadowych doświadczeń Pani Izie Małysz oraz członkom zespołu Blue Cafe i będą dzielnie służyć innym gwiazdom, takim, jak Anna Dereszowska czy Piotr Zelt." - powiedział Arkadiusz Tomala, dyrektor zarządzający polską centralą Mitsubishi Motors.

W zawodach startuje 50 załóg w kilku klasach. Na odcinkach specjalnych zobaczymy motocykle, quady, fabryczne i specjalnie przygotowane do rajdów samochody terenowe oraz ciężarówki serwisowe. Łącznie na trasie rajdu pojawi się około 150 uczestników, osób z pomocy technicznej i obsługi rajdu.

"Równocześnie z rajdem RMF Morocco Challenge, na tej samej trasie, wystartuje Narodowy Trening na Pustyni. W ramach przygotowań do rajdu Dakar pojadą między innymi Adam Małysz z Rafałem Martonem w dakarowym Pajero oraz Łukasz Łaskawiec i Maciej Albinowski na quadach. Wszystkie załogi startujące w rajdzie będą mogły rywalizować z trenującymi." - uzupełnił Albert Gryszczuk.

Trasa rajdu RMF Morocco Challenge liczy łącznie ponad 2,5 tys. kilometrów. Kierowcy przez 7 dni zmagali się będą ze skałami, piaskiem i pyłem fesz-fesz, wyschniętymi słonymi jeziorami oraz najwyższą wydmą w okolicach Merzougi. Punktem startowym i końcowym jest port w Nadorze, skąd załogi ruszają wprost z promu do pierwszego odcinka i skąd wyruszą w drogę powrotną do Polski. Pierwszy pustynny nocleg przewidziano w okolicach miejscowości Tandera. Kolejne to Merzouga i Zagora. Meta rajdu znajduje się na terenie starego fortu w okolicach miejscowości Missour (ponad 250 km na południowy wschód od Fezu).