Duchowni oraz policjanci zwracają uwagę na pieszych. "Właśnie zaczął się dla pieszych najgorszy okres - jesień i zima to czas szczególnie niebezpieczny (...) Piesi pojawiają się na drogach prawie tak często jak samochody - różnica polega na tym, że wobec rozpędzonych maszyn są całkowicie bezbronni" - czytamy w apelu.

"Przechodniu - nie daj się zabić idąc na cmentarz, aby tam nie zostać na zawsze" - podkreślają.

Autorzy apelują do kierowców, rowerzystów i pieszych, aby w dniach poprzedzających uroczystości Wszystkich Świętych zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i uważali na osoby starsze. "Zadbajmy wszyscy o ludzi starszych, uczulajmy ich na zagrożenia" - podkreślili.

42 osoby zginęły, 354 zostały ranne w 295 wypadkach - to bilans pierwszych trzech dni wydłużonego weekendu świątecznego na polskich drogach.

Od piątku trwa policyjna akcja "Znicz 2011". Więcej funkcjonariuszy jest m.in. na drogach krajowych, wyjazdowych z miast i w okolicach cmentarzy. Sprawdzają prędkość, z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, stan techniczny aut oraz m.in. to, czy najmłodsi są przewożeni w fotelikach.