Specjalna aplikacja, którą można zastosować w telefonach komórkowych z systemem Android, automatycznie wyszukuje najbliższe i najtańsze źródła zasilania pojazdów energią elektryczną. Autorem projektu są naukowcy z Instytutu Inżynierii Systemów Komputerowych w Porto (INESC).

Reklama

"Nowe rozwiązanie daje kierowcy pewność, że te nadal stosunkowo mało powszechne na prowincji stacje dla aut elektrycznych, znajdą się w zasięgu kierowcy zanim wyczerpie się zasilanie. Aktualnie użytkownicy tych coraz bardziej popularnych w Portugalii pojazdów mogą z łatwością naładować, bądź wymienić baterie elektryczne w mieście. Większe problemy z uzupełnieniem zasilania mogą mieć oni przy dłuższych podróżach pomiędzy dużymi aglomeracjami" - odnotował Carlos Pinho z INESC.

Portugalska aplikacja o nazwie Mobiles informuje użytkowników aut z napędem elektrycznym, ile czasu będzie potrzebował kierowca, aby dotrzeć do najbliższego punktu wymiany baterii. Poza tym, oferuje też im wskazówki dotyczące cen oraz sugeruje którą stację wybrać, aby skorzystać z najtańszej usługi.

"Niebawem nowa aplikacja pojawi się na rynku w fazie pilotażowej. Przez pierwsze trzy miesiące od jej debiutu będzie ona dostępna bezpłatnie dla użytkowników aut z napędem elektrycznym" - poinformował Carlos Pinho.