Uruchomienie jeszcze w tym roku produkcji ciągników pod marką Ursus w Lublinie zapowiada spółka POL-MOT Warfama. Pierwsza pilotażowa seria traktorów ma liczyć 50 sztuk. Spółka planuje zatrudnić przy tym około 100 osób.

Reklama

Ciągniki Ursus o mocy 110 KM będą montowane w lubelskim oddziale spółki, zlokalizowanym na terenie dawnej fabryki samochodów.

Koszt inwestycji POL-MOT Warfamy - w związku z uruchomieniem produkcji Ursusa - to około 20 mln zł.

Niektóre części do nowych ciągników - m.in. kabiny i elementy z plastiku - będzie produkował POL-MOT. Obecnie trwają negocjacje z dostawcami i producentami innych komponentów i podzespołów. "Chcemy, żeby cena tego ciągnika była na poziomie 115 tys. zł" - powiedział w Lublinie dyrektor generalny POL-MOT Holding Andrzej Zarajczyk.

Shutterstock

Nowe Ursusy mają być przeznaczone głównie do sadownictwa, ale też dla służb leśnych czy komunalnych. Ciągnik ma być zaprezentowany na targach rolniczych w Bednarach, które odbędą się we wrześniu.Firma - w związku z rozszerzeniem działalności - planuje zatrudnić około 100 nowych pracowników. Jak powiedział Zarajczyk, jednym z powodów ulokowania produkcji w lubelskim oddziale spółki było właśnie to, że są tutaj wykwalifikowani pracownicy, m.in. po upadłej fabryce Daewoo czy zwolnieni w ramach redukcji zatrudnienia w PZL Świdnik. "Tutaj są kadry przydatne dla motoryzacji" - zaznaczył.

Uruchomienie produkcji Ursusa w Lublinie planowane jest w październiku lub listopadzie. "Zależy nam bardzo, żeby to było jak najszybciej, bo nieobecność na rynku oznacza niepowetowane straty i ta marka będzie ginęła, jeśli nie zaprezentujemy nowych produktów" - dodał Zarajczyk.

W czerwcu POL-MOT Warfama stał się wyłącznym właścicielem i dysponentem znaku towarowego Ursus. UOKiK zezwolił tej firmie na przejęcie kontroli nad spółką Ursus.

Zarajczyk podkreślił, że Ursus to jedna z najsilniejszych polskich marek. "To był zawsze dobry produkt i niedrogi. Stąd też nasza determinacja, żeby przejąć prawa do tej nazwy, a potem spróbować tak zrestrukturyzować produkcję i lokalizację, żeby ten Ursus znów był traktorem niedrogim, a jednocześnie bardzo dobrej jakości" - dodał.

Według ostrożnych szacunków - podkreślił Zarajczyk - za trzy lata możliwe jest produkowanie w Lublinie ok. pięciu tys. sztuk rocznie nowego Ursusa.

POL-MOT Warfama jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka specjalizuje się w produkcji maszyn i urządzeń rolniczych - m.in. pras zwijających, owijarek, rozrzutników obornika, przyczep, ładowaczy czołowych typu TUR, ładowaczy zaczepianych i zawieszanych tylnych oraz ciągników rolniczych. Spółka posiada zakład produkcyjny w Dobrym Mieście k. Olsztyna, a także oddziały w Biedaszkach Małych k. Kętrzyna, w Opalenicy i w Lublinie. W lubelskim oddziale montowane są - pochodzące z Chin - samochody Grand Tiger typu pick-up wyposażone w wysokoprężną jednostkę o mocy 170 KM i napęd na obie osie. W marcu 2009 r. spółka uzyskała świadectwo homologacji pick-upa uprawniające do sprzedaży samochodu na terenie Unii Europejskiej. POL-MOT Warfama produkuje też ekologiczne brykiety z biomasy.