Podatnik ma zamiar nabyć w Danii pojazd ciężarowy typu van. Został on wyprodukowany jako pięciodrzwiowe auto osobowe, a następnie przebudowany przez autoryzowanego dilera na pojazd ciężarowy z jednym rzędem foteli, przy czym w tylnej części pojazdu nie ma urządzeń, które umożliwiałyby montaż dodatkowych siedzeń, poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa. Podatnik ma dokumenty wydane w Danii odpowiadające polskiej karcie pojazdu i polskiemu dowodowi rejestracyjnemu, które potwierdzają, że sprowadzany pojazd jest ciężarówką.

– Czy za taki samochód muszę płacić akcyzę – pyta pan Jerzy z Krakowa.

Do celów poboru i oznaczania wyrobów akcyzowych i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN). Oznacza to, że czytelnik sam musi zdecydować, czym jest nabyty przez niego pojazd, i następnie zaklasyfikować go do odpowiedniego kodu CN – to od niego będzie zależało opodatkowanie auta.

Akcyzę należy płacić za samochody importowane, nabyte wewnątrzwspólnotowo lub nabyte pierwszy raz na terytorium kraju, o ile nie były wcześniej zarejestrowane w Polsce zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Jednak definicja samochodu osobowego zawarta w ustawie o podatku akcyzowym różni się od potocznej definicji auta. Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym opodatkowaniu podlegają:

● pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone do przewozu osób,

● inne pojazdy objęte pozycją CN 8702 włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi.

Jeżeli więc podatnik uważa, że nabyty przez niego pojazd nie spełnia tej definicji, powinien zaklasyfikować go do innego kodu CN. Jeżeli wybierze pozycję 8704, tzn. „Pojazdy mechaniczne do transportu towarów”, wówczas nie zapłaci akcyzy. Jednak w tej sytuacji dla pewności warto wystąpić z wnioskiem o wydanie informacji dotyczącej obowiązujących standardów klasyfikacji. Takie wnioski wydaje Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009 r. nr 3, poz. 11 z późn. zm.).