Chińskie państwowe banki odmawiają wypłaty kar umownych za wycofanie się firmy Covec z budowy autostrady A2 - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.

W czerwcu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała, że odzyska od chińskiego konsorcjum 130 mln złotych kar umownych oraz będzie się domagać dodatkowego odszkodowania.

>>> Auto wjechało w pieszych. Kierowała ciężarna z nogą w gipsie

Co na te doniesienia IAR drogowcy? Procedury odzyskiwania kar umownych za rozwiązanie umowy z Covec wciąż trwają i tak długo jak trwają, Generalne Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie będzie komentować doniesień dot. ich wypłaty - powiedziała rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken.

Rzeczniczka GDDKiA powiedziała, że komentować tę sprawę będzie można dopiero po uzyskaniu oficjalnego stanowiska w tej sprawie. "Zwróciliśmy się o wypłatę zapisanych w kontraktach z Covec kar umownych. Na razie trwają związane z tym procedury i póki trwają, to właściwie nie ma co komentować" - wyjaśniła.

13 czerwca GDDKiA odstąpiła od kontraktu z chińskim konsorcjum Covec na odcinkach A i C autostrady A2 między Strykowem a Konotopą.

Dyrekcja zapowiedziała jednocześnie, że zamierza egzekwować kary umowne wysokości 130 mln zł, a także będzie się domagać 741 mln zł odszkodowania z tytułu utraconych korzyści Skarbu Państwa.

Przedstawiciele GDDKiA informowali wówczas, że na wypłatę kar umownych są gwarancje bankowe, a Dyrekcja jest w kontakcie z bankami w tej sprawie.